یادداشت ها

 تحلیل ناتوانی مسترهای حلقه در دفاع از آموزه هایشان

🔹در چند ماه گذشته از سوی  انجمن نجات از حلقه اشکالاتی دقیق و مستند بر آموزه‌های محمدعلی طاهری وارد شده است. این اشکالات که آشکار کننده ی در تضادِ اساسی بودنِ اندیشه های طاهری با آموزه‌های دینی و  عرفان اسلامی است از سوی مسترهای حلقه بدون پاسخ علمی مواجه شده است و تنها گهگاهی مس‌ترهای فرقه‌ی حلقه به پاسخی جدلی و  ادعای تقطیع اسنادِ ارائه شده توسط منتقدین بسنده کرده‌ و از پاسخ به شبهات وارده به پیکره‌ی نیمه جان فرقه‌شان خودداری و طفره رفته اند.

🔸آنچه در این اسناد (اعم از فیلم‌ها، کتب و جزوات) فرقه‌ی حلقه مشاهده می‌شود کج اندیشی های طاهری به عنوان رهبر فرقه‌ی حلقه است که بیشتر در باب خداشناسی است. از  ابدی و ازلی دانستن انسان تا  همه خدایی (اشیاء را خدا دانستن) و کج اندیشی ها در مورد شب قدر و فروکاستن ارزش آن گرفته تا نهی مطلق از توصیف خداوند در جهان دو قطبی و دروغ بستن به حضرت عیسی علیه السلام و حمایت از دشمنان ایشان (پولس).

🔘چرایی ناتوانی مسترهای حلقه

در پاسخ به این سؤال که چرا مسترهای فرقه‌ی حلقه در پاسخ به اشکالات مطرح شده ی منتقدین ناتوان هستند می‌توان به موارد زیر اشارتی داشت:

1- ضعف علمی مسترهای حلقه؛ ناگفته پیداست که اعضای فرقه‌ی حلقه پیرو شخصی (طاهری) شده‌اند که به لحاظ دانش از توده‌ی عوام جامعه است. وی هر چند با جعل عناوینی مثل «دکتر» و «مهندس» به دنبال فریب مردم بود اما مطابق با مستندات مخالفین و حتّی موافقین حلقه وی به دروغ اینچنین عناوینی را جعل کرده است. به هر تقدیر مطابق با عقل، افرادی سرسپرده‌ی چنین استادِ عوامی می‌شوند که خودشان از عوام جامعه هستند. با نگاهی گذرا به ویدئوهای منتشر شده از کلاس‌های این فرقه و سؤال و جواب‌های مطرح شده در کلاس‌های این فرقه می‌توان به خوبی دریافت که بخش اعظم شاگردان طاهری  خانم‌های خانه داری هستند که به دنبال یک معنویتِ منهای شریعت و کُلفت (سختی) در این کلاس‌ها حاضر شده‌اند.

2- غیر قابل دفاع بودن آموزه های طاهری؛ آنچه طاهری به عنوان عرفان به شاگردانش القاء کرده است آنقدر انحراف دارد که اساسا قابل دفاع منطقی نیست.حقیقت امر این است که اعضای عرفان واره ی حلقه هم به این نتیجه رسیده اند که اولا: در گفتار طاهری خطاها و انحرافات بسیاری وجود دارد و توسط منتقدین روز به روز علنی تر می شود و ثانیا: این افراد بیشتر به دنبال محلی برای درمان هستند و دین و اعتقادات خیلی برای آنان مهم نیست.وضعیت پوشش زن هایی که در این کلاس ها حاضر هستند و نتنها ترم به ترم وضعیت آنان بهبود نمی یابد و بلکه بدتر از قبل می شود خود بهترین گواه این مطلب است.

3- اتقان نقدهای منتقدین؛ هر چند اتباع عرفان حلقه سعی دارند با امنیتی کردن فضا، نقدهای منتقدین را امنیتی و از روی غرض و یا تقطیع شده جلوه دهند اما بر هیچ فرد عاقلی پوشیده نیست که این نقدها همگی دارای رفرنس و آدرس از منابع حلقه است که حلقه ای ها اگر راستگو بودند مطمئنا نسخه ی کامل تر را مورد استناد قرار می دادند تا تقطیع آشکار شود.پس شعار تقطیع دیگر پاسخگوی مخاطبین کانال های حلقه ای ها و منتقدین آنان نمی تواند باشد.

از طرف دیگر در بحث نباید انگیزه و انگیخته را خلط کرد.اینکه افراد با چه انگیزه ای قلم به دست می گیرند فقط در نزد خداوندی که قاضی حقیقی است مشخص خواهد شد.

اگر خدا بخواهد ادامه دارد….

علی جعفری

 

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا