نقد اصول عرفان حلقه

نقد اصول فرقه ی حلقه؛ نقد اصل: 29، 28، 27( قدرت و کمال)؛ نقد: اول(تقابل قدرت و کمال)؛

اصل 27،28 و 29 ) قدرت و کمال

 • نقد اول ) تقابل قدرت و کمال

 

نویسنده در این چند اصل بین قدرت و کمال، تقابل برقرار نموده و آنها را قابل جمع نمی‌داند. ایشان در کتاب انسان از منظری دیگر یکی از محورهای اصلی عرفان کیهانی را چنین بیان می‌کند:

شناخت «عرفان کمال و عرفان قدرت» و حرکت به سمت عرفان کمال و اجتناب از عرفان قدرت.[1]

در حالی که بین قدرت و کمال، لزوماً رابطه تقابل برقرار نیست؛ زیرا این امکان هست که هدف کسی از مسائل ماورایی هم قدرت و هم کمال باشد؛ یعنی قدرت ماورایی را در مسیر کمال قرار دهد؛ این روش را در سیره انبیای الهی علیهم‌السّلام مشاهده می‌کنیم؛ چنانکه حضرت مسیح علیه‌السّلام از آذوقه درون خانه‌های مردم خبر می‌داد [2] حضرت سلیمان قدرت خود را در مسیر هدایت ملکه سبا قرار داد؛ او تخت ملکه سبا را با قدرت یکی از ملازمان خود به صورت خارق عادت نزد خود آورد [3] و با ساخت کاخ آبگینه ملکه سبا را متعجّب نمود و زمینه هدایت او را فراهم کرد[4]؛ بنابراین اصل قدرت را نباید نفی نمود؛ زیرا ممکن است افرادی شایسته از بشر دارای آن باشند و آن را به خوبی مدیریت کنند. بله قدرت مورد نظر نویسنده برای انسان‌های معمولی و با اغراض و اهدافی که وی ذکر نموده شایسته نیست.

بنابراین داشتن برخی از قدرت‌ها در برخی شرایط آن هم با رعایت استفاده مثبت از آن منعی ندارد. قرآن کریم در قصه هاروت و ماروت به رواج سحر در میان مردم در عصر حضرت سلیمان اشاره می‌کند تا جایی که از آن استفاده منفی می‌کردند. خدای متعال دو فرشته به نام هاروت و ماروت را می‌فرستد تا به مردم راه‌های مبارزه با سحر را بیاموزند آنان نیز به مردم چنین چیزهایی را می‌آموختند گرچه برخی از مردم از این آموخته‌ها نیز سوء استفاده می‌کردند که قرآن از آنان با نکوهش یاد می‌کند [5].

از نگاهی دیگر «قدرت» و «مقتدر» به معنای عامّ، جزو صفات کمالی حقّ تعالی است و شناخت آن در واقع، شناخت خدا محسوب می‌شود. انسان می‌تواند با استفاده صحیح از قدرت، در مسیر کمال گام بردارد. انسانی که نتواند قدرت خود را، در سمت اهداف عالی انسانی، تعدیل و جهت دهی کند، عاجز و ناتوان است. از نگاه عرفان مثبت، قدرت، هرگز مقابل حقّ قرار نمی‌گیرد؛ زیرا ذات قدرت، خود حقّ است و نمی‌تواند دارای هویتی باطل باشد. بله این باطل گرایان هستند که از قدرت، برای کوبیدن حقّ و حقیقت بهره می‌گیرند وگرنه آنجا که «انسان نماها» به میدان می‌آیند و حیات بشر را مختلّ می‌کنند استفاده از قدرت، بجا و ضروری است [6].

 

 

 

 

 

پی نوشت:

 

 

[1]. انسان از منظری دیگر، ص 26.

[2].آل عمران/49.

[3].نمل/ 38 و 39.

[4]. نمل/ 44.

[5] .ر.ک به: ناصر مکارم شیرازی، تفسیر نمونه، تهران، دارالکتب الاسلامیه، 1374، ذیل آیه 102 سوره بقره، جلد 1، ص 369 تا 272.

[6] .محمد تقی جعفری، عرفان اسلامی، ص 99.

نوشته های مشابه

9 دیدگاه

 1. باز شروع کردین من رو شگفت زده کنین؟! چه انتظاراتی دارین از این طاهری بدبخت!! این بدبخت یه دور قرآن رو نخونده که ببینه خدا چه قدرت هایی به انبیاء و اولیای خودش داده… این طاهری بدبخت نمی فهمه… حالا من بگم شما هم گوش نکنین…

 2. باعرض سلام. سرکرده فرقه ضاله حلقه هدفش این است که بزرگان و کرامات آنان را زیر سوال ببرد؛ یادم هست در وقتی از بزرگان سوال می شد سعی در تخریب آنان داشت. کاری کرده که مریدان بی اطلاعش ،تنها عارف کامل را طاهری می دانند ولاغیر!

 3. سلام به جناب شگفت زده.به نظرم طاهری مثل همه ی مواردی که دروغ گفته در مورد قرآن خوندنش هم دروغ گفته.به نظرم اون قرآن رو بارها خونده و تمام زیر وزبرشو میشناسه.اما برای تخریب اذهان عمومی بعضی از جاهاشو انتخاب کرده و تفسیر به رای کرده و یا وانمود به تفسیر به رای کرده .این طاهری یکی از مامورین موساد و یا یکی از جاسوس های اسرائیله.یادم نمیاد یک جا خوندم اسرائیلی ها برای از بین بردن دین اسلام و تشیع تمام اسلامو مطالعه کردن و در مورد ائمه ی طاهرین ع اطلاعات وسیعی دارن.اینا برای ضربه زدن به اسلام و تشیع و عقاید ما شیعیان از هر حربه ایی استفاده میکنن و سعی دارن با دین خودمون به جنگمون بیان.همه ی مردم از علوم اسلامی آگاهی ندارن و واسه ی همین در کلاس های حلقه وقتی مسترها چیزی میگن نمیتونن ازشون اشکال بگیرن و اگر هم اشکالی باشه و براشون سئوال پیش بیاد بهشون برچسب سوپردانا میزنن چون خطر رو حس میکنن و نمیخوان شاگردان از حقیقت باخبر بشن.واسه همین میگن تسلیم باشید.و این تسلیم بودن رو هم از همون روز اول به شاگرداشون تذکر میدن.در ضمن کامنت های شما خیلی جالبن.

 4. اگر به طاهری بگویید قرآن مجید فرموده که حضرت عیسی (ع) حتی قدرت داشته از آذوقه ی خانه مردم خبر دهد ،می گوید: )قرآن خودش با خودش مشکل دارد! من اشکالی ندارم!!). نعوذبالله
  یا می گوید: (این کار را حضرت عیسی توسط شبکه منفی انجام می داده مثل حضرت سلیمان که اشتباه می کرد!). نعوذبالله.
  * طاهری از شیاطین انسی است و از شر شیاطین جنی و انسی به خداوند متعال پناه می بریم. *

 5. سلام بر کازبر گرامی ش. جعفری
  بله از این طاهری همه چیز بر میاد. می دونی چرا؟ چون موجودات مختلف رفتن تو تن و بدنش! یکی قرآن رو نخونده بوده و با زبون طاهری گفت یه دور هم قرآن رو نخوندم! و یه موجود (نوع b) هم خونده بوده و دیدیم که تو مستند حلقه شیطان وقتی پرسیدن قرآن رو خوندی ؟! زبون طاهری رو چرخوند و گفت: پس چی؟ مگه میشه نخونده باشم!!!؟

 6. جناب ش. جعفری سلام
  بله طاهری یک دروغگوست. الکی گفت مهندس است حتی رو جلد کتابش هم نوشت! به قول شما این را هم داره دروغ میگه و مگه میشه کسی آیه 103 آل عمران رو بگه اشاره به ارتباط جمعی حلقه داره که جهت اتصال به آن دین و ایمان و تقوا و پاکی لازم نیست ولی آیه قبل از آن را ندیده باشه که خطاب آیه به اهل ایمان و متقین و پاکان است؟؟!!

  1. سلام به جناب شگفت زده.این نظرتون هم مثل بقیه ی نظرات بسیار عالیه.احسنت!

 7. با مبدع گروهک حلقه باید جدی برخورد شود خیلی جدی. اگر جدی برخورد نشود هرکس که کمی تخیلش قوی باشه جرات می کنه داستان درست کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا