مقالات

ماموریت مشترک فیلم های هالیوودی و عرفان حلقه

ماموریت مشترک فیلم های هالیوودی و عرفان حلقه

نگاهی مختصر به پاره های از محصولات هالیوود و مقایسه آن با نگرش عرفان حلقه در باب شیطان مفید خواهد بود. در فيلم گابريل (که همان جبرئيل است)، خداوند بزرگ ترين و قدرتمندترين فرشته خود به نام گابريل را مامور نجات جهان مي نمايد؛ اما گابريل بعد از نزول به زمين متوجه مي شود كه قبل از او فرشتگان ديگري كه مامور اين كار بوده اند در برابر قدرت عظيم شيطان همگي در مانده و تسليم و يا شكست خورده اند.

رومن پولانسكي کارگردان یهودی هالیوود، نیز در فیلم Ninth Gata (دروازه نهم)  اثبات نيروهاي خارق العاده و قدرت هاي ماورائي براي شيطان را به عنوان هدف فیلم تعقیب می کند و شيطان را به عنوان قدرتي عظيم و تاثيرگذار در جهان هستي معرفي می کند.

در بسياري از فيلم­هاي سينمايي ـ مانند طالع نحس 4، شيطان داراي قدرت اهريمني و ويرانگر در برابر قدرت خداوند قد علم مي­کند و انسان موجودي ضعيف و بي­پناه معرفي مي­گردد که در چنگال قدرت شيطان اسير است و هيچ امدادي از ناحيه خداوند به او نمي­رسد و چاره­اي جز پناه بردن به شيطان  و نيروهاي او ندارد. به دنبال آن، شيطان «تنها منجي» عالم هستي معرفي مي­شود که بايد در «دنياي تاريک» به او رو مي­آورد. در فیلم مومیایی شیطان در عرض قدرت خدا ظاهر می شود و می تواند در برابر خدا عرض اندام کند.

در نگاه هاليوودي، شيطان از آن جا که قدرت مند و غالب است، قابلیت ظهور و نمود در چهره های مختلف دارد. از همین روست که می تواند در کالبد انسان حلول مي­کند و براي اعمال نيروهاي خود، کالبد آدمي را به خدمت می گیرد. با همین نگرش است که شيطان گاه در جسم يک کودک معصوم، گاه در کالبد يک زن، گاه در جسم يک سياستمدار به اعمال تصرف در عالم مي­پردازد. اين تفکر در مجموعه هري پاتر و طالع نحس، جن­گير، خون آشام و آثار ديگري تعقيب شده است.

در عرفان حلقه، مولف کتاب موجودات غیر ارگانیک، همین نگرش را تقویت و ترویج می کند. موجودات غیر ارگانیک که رهبر عرفان حلقه در قالب موجودات نوع a و b بر می شمارد، قابلیت اعمال چنین تصرفاتی را دارند. به گفته وی «وجه اشتراک این دو گروه، امکان تسخیر کالبد ذهنی افراد و از این طریق ایجاد مزاحمت و بیماری و اعمال نفوذ در انتخاب های آنان است.»[1] طبق نظر وی «ابلیس در زمره گروه a محسوب می شود.»[2]

البته تفاوت نگاه هالیوودی با عرفان حلقه در دو موضوع است.

اول این که آثار هالیوودی، هم چنان شیطان را موجودی شرور معرفی می کنند؛ اما در عرفان حلقه شیطان یک فرشته معرفی می شود که الان هم ماموریتی الهی را به انجام می رساند؛ بنا براین عذاب الهی برای شیطان در آخرت ظالمانه خواهد بود.[3] به همین جهت است که طاهری سعی می کند عذاب الهی را در قیامت برای شیطان تاویل کند و هم چنان شیطان را دوست و همکار خدا بداند. در کتاب فوق شیطان نه فقط در قیامت عذاب ندارد بلکه در جهنم همچون همراهی دلسوز، پیروان خود را همراهی می کند و فقط با یاداوری اشتباهات انسان و ایجاد حسرت در او، باعث سوختن انسان می شوند. به گفته وی هر کدام از موجودات گروه a در جهنم برای پختگی انسان نقشی دارند.

«این شیاطین بیرونی در جهنم نیز انسان را همراهی می کنند. در جهنم هستی بانان، کفر انسان(پوشاندن تقدس اجزای هستی) را به رخ او می کشند؛ جهت بانان انحراف او از یکتا بینی را یاداور می شوند؛ حکمت بانان، تمایل او به گمراهی را نشان می دهند؛ آزمون بانان، ترجیح لذت و قدرت را به چشم وی می آورند.»[4]

با چنین نگاهی، طبیعی است که عذابی که خداوند به شیطان و پیروانش وعده داده در عرفان حلقه هیچ ذکری از آن به میان نیاید و عذاب اخروی شیطان کاملا در متون عرفان حلقه به فراموشی سپرده شود و حتی رجیم بودن شیطان را به «تغییر وضعیت ابلیس در جهان دو قطبی» تفسیر کنند، نه به لعن و نفرین الهی در حق شیطان. بگذریم که نام بردن از چنین موجوداتی با نقش های ویژه و ساختار وجودی متفاوت، در هیچ کتاب دینی و روایی سابقه ندارد و جزء ابتکارات و مکاشفات رهبر عرفان حلقه است.

دوم این که شیطان هالیوودی موجودی است که هر چند قادر است در کالبد انسان حلول کند؛ اما بالاخره وجودی مستقل از وجود انسان دارد و حتی آدمی می تواند تن به این حلول و اتحاد ندهد؛ اما در عرفان حلقه « شیاطین بخشی از وجود انسان است که هیچ وقت از بین نمی روند.»[5]

اين باور خرافي نسبت به شيطان، حداقل نتيجه­اي که براي مخاطب در پي دارد، اين است که انجام گناه ـ چون اجباري و از ناحيه شيطان  (شیطانی که در جسم انسان حلول کرده) انجام مي­ گیرد ـ غير اختياري است و گريزي از آن نيست، بنابراين باور، وجود عذاب و عقاب در حق فردي که مسخر شيطان گرديده امري غير منطقي و غير عادلانه مي­نمايد.

فيلم هايي از قبيل هري پاتر، جن گير، طالع نحس (1،2،3)، ارباب حلقه ها با هدف القاي ترس در ذهن و قلب مخاطب نسبت به شيطان و بزرگ نمايي از قدرت شيطان ساخته شده­اند و در فيلم هاي كنستانتين و طالع نحس 5و4 شيطان قوي تر از خدا ظاهر مي شود، به طوري که روحيه تسليم و فروتني در برابر شيطان به جان مخاطب رسوخ مي كند.

در عرفان حلقه شیطان نه موجودی ضعیف، بلکه به عنوان موجودی که قادر است جهان را از شکل تک قطبی خارج سازد و تبدیل به جهان دو قطبی نماید، معرفی شده است. هر چند مولف تلاش می کند که این نگرش را از ثنویت و دو گانه انگاری دور کند و بگوید که شیطان یک منبع شر مطلق در برابر خیر مطلق نیست؛ اما آن بینشی که مولف کتاب به آن تن نمی دهد و از زیر بار آن فرار می کند، نگاه توحیدی قران به «ماسوی الله» است. در متون دینی همه چیز در سایه اذن الهی قدرت ظهور دارد و کائنات همه تحت قدرت ربوبی او نظام یافته اند و گناه و معصیت پیروان شیطان هم در این بین، در سایه «آزادی انتخاب راه» است که خداوند به موجودات مختار و صاحب اراده بخشیده است.

 

[1] . موجودات غیر ارگانیک،ص 11

[2] . موجودات غیر ارگانیک،ص13

[3] . موجودات غیر ارگانیک ص 14

[4] . موجودات غیر ارگانیک،ص35

[5] . موجودات غیر ارگانیک ص15

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. سلام احسنت بسیار مطلب عالی بود بازم ازینا بگذارید
    الان هالیوود به طور جدی داره شیطانو گنده می کنه و سحر و جادو را ترویج میده تا ادمیان به شیطان متوسل بشوند بجای خدا… در احادیث امده در اخر الزمان حضور شیطانها دررزمین خیلی زیاد میشه و دجال از جمله کارهاش اینه که ادعای زنده کردن مرده میکنه اما در واقع شیاطینی را که به شکل اون مرده خپدشونو درمیارن ظاهر میکنه و این عین حدیث پیامبره که شیاطین و جنهای کافر به شکل برادر و پدر شخص درمیان و طرف فکر میکنه مرده ها زنده شدن و به دجال ایمان میاره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا