مقالات

ویژگی های فرقه حلقه


ویژگی های فرقه حلقه:

با توضیحات گسترده ای که درباره ی فرقه ها و ویژگی های آن ارایه شد و مقایسه ی آن با حلقه،ثابت می شود که این گروه در حد بالایی ویژگیهای فرقه ها را دارا است. در تعریف فرقه آمده است که رهبر فرقه آ گاهانه افراد دیگر را با استفاده از روشهای خاصی وادار می کند تا به طور کامل (یا نسبتا کامل) در تصمیمات مهم زندگی شان وابسته به او باشند و دیگران باید تحت امر و اختیار او باشند. در فرقه کیهانی، طاهری به طور مکرر تأ کید می کند که استفاده از شعور کیهانی تنها راه رسیدن به عرفان است. در ابتدای ورود به کلاسهای حلقه، بحث فرادرمانی مطرح می شود که از ویژگیهای آشکار در جذب فرقه ها است.

در این فرقه پاسخ پرسشها به ترم های آینده موکول می شود و فرد را از ترم یک تا ترم هشت به گونه ای معلق در فهم مسائل نگه می دارند. البته رهبر فرقه این تعلیق را به اشتیاق تعبیر کرده و می گوید مهمترین عامل در دریافت و کسب عرفان،اشتیاق است. با ویژگی هایی که در ادامه از رهبر فرقه ی کیهانی، محمدعلی طاهری، با ذکر منبع در متن کتاب خواهد آمد، مشخص می شود که وی فردی است با ادعاهایی که مشخصاتی دالّ بر تأیید فرقه ای بودن وی و جذب و هدایت اعضا را به شرح زیر دارد:

 • طاهری به عنوان رهبر فرقه، خود را از هرگونه آلودگی پا ک می داند و ادعا می کند هیچ گاه در گذشته و حال، بیرون ریزی[1] نداشته است.
 • رهبر فرقه ادعای اتصال به روح القدس را دارد و می گوید: «فیض حلقه وحدت از برکت نزدیکی و وحدت حداقل دو نفر ایجاد شده و هر کجا حداقل دو نفر در حلقه جمع باشند، عضو سوم روح القدس و عضو چهارم آن خداوند است». (طاهری 1388ب،81)
 • طاهری توانایی اتصال به روح القدس را با آموزش و لایه ی محافظ و سوگندنامه، به مسترهایش تفویض می کند!!
 • طبق ادعای رهبر فرقه و نظریه ی شبکه شعور کیهانی، با اعتصام به حبل الله از توانایی های آن در اسکن و درمان بیماری ها استفاده می شود.
 • کسانی که وارد این حلقه می شوند باید طبق ضوابط و مندرجات سوگندنامه ای که در ابتدای دوره ها امضا می کنند، عمل کنند و در غیر این صورت تخطی کرده و مورد حمله ی شبکه ی منفی قرار می گیرند.

شیطان در این شبکه ملک و مأمور الهی است و در جریان سناریویی که خداوند آن را ترتیب داده بود، فریب خورده و به وسیله ی او شبکه ی مثبت مفهوم می یابد.

 • ملائک در باور رهبر فرقه میدان های مغناطیسی هستند و به صورت مادی تعریف می شوند. (عزراییل همان آنتروپی است و…)
 • غیرارگانیک ها با تسخیر افراد، آن ها را آلوده می کنند و باعث بیماری های جسمی و ذهنی و روان تنی می شوند و تنها راه درمان قرار گرفتن در اتصال و دفاعی دادن به فرد است.
 • بروز بیماری های بعد از اتصال به هر نحو و هر شکل به دلیل تخطی فردی است و طاهری و شبکه کیهانی و مسترها نقشی دربروز و تشدید بیماری فرد ندارند.
 • طاهری بر این ادعاست که چنانچه حلقه های تفویض شده به مسترها را لغو کند، لطمه های جبران ناپذیری به آن ها وارد می شود و ممکن است آن ها به «کُما» بروند[2].
 • داشتن جهان بینی خاص و التقاطی:
 • تعریف خدا در حلقه، «عدم» و هیچ قطبی است.
 • درباره ی قرآن، دیدگاه طاهری این است که آن را شخص پیامبر صلَّی اللهُ عَلَیهِ وَآلِه با تکیه بر آشنایی با ادبیات و واژه ها تألیف کرده است. «کلیاتی بر پیامبر صلَّی اللهُ عَلَیهِ وَآلِه نازل شده و پیامبر صلَّی اللهُ عَلَیهِ وَآلِه آنچه را فهمیده نگاشته است. یعنی الفاظ قرآن الهی نیست.» (سند فایل صوتی)
 • زیارت قبور ائمه علیهم السَّلامُ را از مصادیق «الهیکم التکاثر» میداند.
 • تقلید از مراجع را در احکام دین قبول ندارد.
 • روحانیت خمس را از سوی خود تعیین کرده اند و مورد پذیرش طاهری نیست.
 • طاهری به طور تلویحی خود را دارای ولایت معنوی بر مردم دانسته، رسالت خود را پاک کردن آلودگی های درونی دیگران می داند و خود را مبدع نظریه ی میدان شعوری و آلودگی شعوری و حلقه های آن و هم چنین نظریه ی ویروس های غیر ارگانیک و سایمنتولوژی و… معرفی می کند و ده ها مورد دیگر که همه ی این عقاید باطل و این ادعاها موجب اثبات فرقهبودن حلقه و بدعت گذاری های رهبر آن و عدول از قانون و در نتیجه صدور احکام فقهی وقضایی بر وی بوده است.

 

پی نوشت:

 

[1]. برای توضیحات این مفاهیم ر.ک به بخش تشعشع دفاعی در همین کتاب.

[2]. در بهمن 1392، طاهری در صحبتی که داشته است، حاضر شده در ازای آزادی خود، به طور مکتوب، تمام تفویض ها را

پس گرفته و حلقه ی کیهانی را ملغا اعلام نماید. (به نقل از کارشناس آ گاه پرونده) این در حالی است که در منابع فرقه به

امر تفویض و مسائل حاشیه ای آن به کرات تأ کید می شود. تحلیل این امر به مسترها و افرادی که سنگ حلقه را به سینه

می زنند(مریدان طاهری) وا گذار می شود!!

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

 1. باور کنید من هر چه بیشتر ادعاهای مضحک طاهری را می شنوم فقط بیشتر شگفت زده می شوم!!!!!!!!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا