تجربه های آسیب دیدگان و نجات یافتگان

به دنبال امثال طاهری راه افتادن گرایش به من دون الله است

مصاحبه سایت دیدبان با آقای رضا اللهیاری عضو سابق عرفان حلقه و عضو کنونی انجمن نجات از حلقه

جناب آقای الهیاری از اعضاء قدیمی فرقه حلقه بوده که بدلیل مشاهده تناقضات و تقابل آموزه‌های این فرقه با قرآن و اسلام از این فرقه جدا شده است. سایت دیده‌بان تا به حال دو مصاحبه با ایشان داشته است. در این مصاحبه سعی شده جزئیات دیگری از فرقه حلقه از زبان ایشان بازگو شود.

دیده بان: به نظر شما هدف سرکرده فرقه حلقه از فعالیت‌هایش چه بود؟
طاهری به دنبال کاسبی بود. سالنی که در خیابان گاندی به برگزاری کلاس‌هایش اختصاص داده بود، تقریباً دویست نفر گنجایش داشت. از صبح تا شب سه – چهار نوبت کلاس برگزار می‌کرد و از هر نفر پنجاه هزار تومان (سال 1386-1387) می‌گرفت. حال بگذریم از دوره‌هایی که در جاهای مختلف مانند دانشکده دامپزشکی و غیره برگزار می‌کردند و تنها برای چهار جلسه، از هر نفر یک‌صد و پنجاه‌هزار تومان می‌گرفتند.

دیده بان: به نظر شما هدف سرکرده فرقه حلقه از فعالیت‌هایش چه بود؟
طاهری به دنبال کاسبی بود. سالنی که در خیابان گاندی به برگزاری کلاس‌هایش اختصاص داده بود، تقریباً دویست نفر گنجایش داشت. از صبح تا شب سه – چهار نوبت کلاس برگزار می‌کرد و از هر نفر پنجاه هزار تومان (سال 1386-1387) می‌گرفت. حال بگذریم از دوره‌هایی که در جاهای مختلف مانند دانشکده دامپزشکی و غیره برگزار می‌کردند و تنها برای چهار جلسه، از هر نفر یک‌صد و پنجاه‌هزار تومان می‌گرفتند.
دیده بان: امکان دارد برخی از تجربیات و خاطراتی که خود طی شرکت در کلاس‌ها شاهد آن بودید را بیان فرمایید؟
مبدع فرقه حلقه بدون توجه به اصول اخلاقی، زنان مردم را به ادعای اینکه جن‌زده هستند جلوی دوربین می‌آورد و فیلم آن‌ها را در اینترنت یا از طریق سی‌دی پخش می‌کرد تا به شهرت برسد، ولی حتی یک‌بار با یکی از اعضای خانواده‌اش این کار را نکرد؛ اگر طبق ادعای او تمام مردم جن‌زده و آلوده به موجودات غیر ارگانیک هستند، پس قاعدتاً خواهر، مادر و همسر او نیز آلوده به این موجودات می‌باشند و باید طاهری آنان را نیز مثل دیگران جلوی دوربین می‌آورد و در مقابل چشم همگان مبادرت به بیرون کشیدن جن و روح از آنان می‌نمود.
سرکرده فرقه ضاله حلقه دشمن اهل‌بیت پیامبر (ع) بود. بنده قسم یاد می‌کنم با چشم خود دیدم و با گوش خود شنیدم که یکی از اعضاء از طاهری پرسید آیا امامان (ع) از این حلقه‌ها که شما می‌گویید نجات‌بخش و شفابخش است، اطلاع داشته‌اند؟ طاهری باحالت خاصی جواب داد: (من نمی‌دانم!)
طاهری قصد داشت از منزلت اهل‌بیت (ع) بکاهد و خودش را مطرح نماید! البته خداوند رسوایش کرد و همه متوجه شدند او شیادی است که از حس معنویت خواهی برخی افراد کم‌اطلاع سوءاستفاده می‌کرد تا به مقاصد دنیوی خود برسد.
طاهری نسبت به علمای اسلام هم موضع خصمانه‌ای داشت و تلاش می‌کرد این‌گونه القاء کند که آن‌ها یا جاهل به حقیقت هستند و یا هدفشان پنهان کردن حقیقت از مردم است! بنده با استناد به سخنان استاد مطهری سؤالی از وی کردم. به من گفت: «اسلام این نیست که این‌ها می‌گویند! اسلام یعنی تسلیم شدن در حلقه! شما فعلاً ترم 2 هستید بعداً در ترم‌های بالاتر آگاهی‌ها و ادراکاتی دریافت می‌کنید که به‌کلی نظرتان عوض می‌شود به‌شرط اینکه مرتب در اوقات تعیین‌شده در اتصالات و ارتباطات بنشینید!»
شیطان محبوب‌ترین نام در نزد عرفان حلقه است! آن‌ها می‌گویند به طاهری آگاهی رسیده (الهام شده) که ابلیس مأموریت خود را به‌خوبی انجام داده و خدمت بزرگی به بنی‌آدم کرده است و چشم انسان را بروی حقیقت بازنموده است و ازاین‌جهت ما مدیون شیطان هستیم! شاید باور نکنید که اگر کسی در کلاس از شیطان بد می‌گفت دور او جمع می‌شدند و او را از این سخنان نهی می‌کردند و به او می‌گفتند این یعنی ناسپاسی و ناسپاسی از خدمات شیطان بازتاب منفی برای انسان دارد! طرفداران فرقه حلقه می‌گویند آیات قرآن رمزگونه است و طاهری رمز گشای آیات قرآن است و مثلاً آنجا قرآن می‌فرماید ابلیس از فرمان خدا سرپیچی کرد، درواقع یعنی او فرمان‌بردار خدای خود بود!
بعضی از اعضاء می‌گفتند از شبکه شعور کیهانی اشعاری در مدح شیطان دریافت کرده‌اند و این شعرها را به دیوار منزل خود نصب‌کرده‌اند! این‌قدر که از شیطان تعریف و تمجید می‌کردند من ندیدم از خدمات و زحمات انبیاء و اولیای الهی حرف بزنند. برعکس اگر کسی از منزلت و مقام پیامبر (ص) و ائمه معصومین (ع) سخنی به زبان می‌آورد، به‌سرعت او را متهم به شرک و مرده‌پرستی می‌کردند!
بارها از زبان طاهری شنیدیم که می‌گفت: «مدال طلای المپیک توحید به گردن ابلیس آویخته شده است!» به نظر بنده فرقه حلقه یکی از شاخه‌های خطرناک شیطان‌گرایی است.
اعضای فرقه حلقه می‌گویند ما به روبنا یعنی اعتقادات، مناسک و مراسم عبادی ادیان کاری نداریم و در این مورد دخالتی نمی‌کنیم و فقط به بخش کیفی، یعنی زیربنای اعتقادی ادیان که همان شعور کیهانی و اتصال به حلقه‌های آن است، کارداریم! روبنا مربوط به فقه و علما است و زیربنا مربوط به طاهری است که در قله عرفان قرار دارد! البته همه اهل تعقل و تفکر می‌دانند که این حرف‌ها، پوچ و بی‌معنی و اساس است و تنها از زبان طاهری و مریدانش خارج می‌شود. فقط خودشان می‌گویند و خودشان هم باور می‌کنند، ولی بااین‌حال باید پرسید اگر به مناسک و مراسم عبادی کاری ندارید و در آن‌ها ادعا دارید که مداخله‌ای نمی‌کنید، پس تئوری ترمزدستی عبادات و نماز به چه معنا است؟! طاهری چه‌کاره است که عده‌ای مردم کم‌اطلاع و دردمند را به بهانه کیفیت‌بخشی به نماز و عبادات به ترک نماز و عبادات دعوت می‌کند؟
آیا این مداخله در کار خدا و احکام خدا نیست؟ قطعاً کسی باکیفیت نماز و عبادات مشکلی ندارد ولی برای حصول کیفیت و حضور قلب در نماز و عبادات باید به متون دینی مراجعه کرد و از دستورالعمل‌های موجود در منابع دینی استفاده کنیم تا به نتیجه برسیم نه از سخنان طاهری که قطعاً از ناحیه شیطان دریافت کرده است، پیروی نماییم.
در عرفان حلقه هر اعتقاد دینی را با انگ گرایش به من دون الله هدف قرار می‌دهند. توسل به انبیاء و اولیاء الهی گرایش به من دون الله نیست بلکه کلام خداوند و رسول و ولی خدا را رها کردن و به دنبال امثال طاهری راه افتادن گرایش به من دون الله است.
در کلاس‌های حلقه اصلاً حریم محرم و نامحرم رعایت نمی‌شد و طاهری و مسترهایش به بهانه خارج کردن جن از وجود زنان بدحجاب، با آنان تماس بدنی داشتند. مثلاً برخی از خانم‌ها در منازل خود و یا دوستانشان کلاس برگزار می‌کردند و گاهی بدون روسری و حتی بالباس نامناسب بین شاگردان زن و مرد خود حضور می‌یافتند و از عرفان و رسیدن به کمال حرف می‌زدند!
دریکی از جلسات نقد فرقه حلقه یکی از آسیب‌دیده‌ها می‌گفت در همین کلاس‌های مختلط شوهرش را ازدست‌داده است و باوجود داشتن فرزند از هم جداشده‌اند. آن روزها شنیدیم که طاهری به‌دروغ مظلوم‌نمائی کرده از مسترهایش گله کرده که کارهای خلاف انجام داده‌اند ولی او حق ندارد از مسترهایش گله‌ای داشته باشد چون خود طاهری گفته است بی‌دین و ناپاک نیز می‌توانند به حلقه وصل شود و سپس دیگران را وصل نماید! از یک فرد بی‌دین و ناپاک انتظاری جز خلاف نمی‌توان انتظار داشت. وقتی بدون حساب به هر شخصی مدرک مستری می‌دهند و او اجازه پیدا می‌کند کلاس برگزار کند و زن و بچه مردم را دور خود جمع کند، دیگر غیرازاین انتظار نمی‌توان داشت. وقتی خود طاهری حدود الهی را رعایت نمی‌کند و جلوی چشم مردم دست و بدن زنان نامحرم را به هر بهانه‌ای لمس می‌کند، شاگردان او نیز از او تبعیت کرده و ارتباطات نامشروع اتفاق می‌افتد.
بسیاری از اعضای سابق فرقه حلقه که از این فرقه جداشده‌اند اعتقادات پیشین خود را نیز ازدست‌داده‌اند. یکی از آن‌ها می‌گفت به من وعده دادند که او را به هوشمندی یا همان جبرئیل وصل می‌کنند تا بیماری‌هایش درمان شود. من هم پیش خود گفتم جبرئیل همان فرشته‌ای است که در قران آمده و چیز بدی نیست؛ قبول کردم و در جلسات آن‌ها شرکت کردم ولی مدتی بعد بیماری‌ام درمان نشد هیچ، بیماری روانی هم پیدا کردم و اکنون به همه‌چیز بی‌اعتقاد شده‌ام. به همه‌چیز شک کرده‌ام.
شاگردان طاهری می‌گویند طاهری حرف خوب هم دارد چرا آن‌ها را بیان نمی‌کنید؟! باید این افراد به خطبه پنجاه نهج‌البلاغه شریف مراجعه کنند تا متوجه شوند که چگونه بدعت گزار به طرز ماهرانه‌ای حق و باطل و راست و دروغ را باهم مخلوط می‌کند؛ و به خورد مردم می‌دهد تا آنان را از صراط مستقیم خارج نماید.

دیده بان: از وجوه مشترک فرقه‌های ضاله ادعای اتصال با ماوراء و داشتن آگاهی‌های فرا طبیعی است این مسئله در عرفان حلقه چگونه بود؟
در دو مصاحبه قبلی در این مورد صحبت کردیم ولی آنچه باید در اینجا اضافه کنم این است که اگر از من سؤال کنند کدام عرفان، عرفان قدرت است می‌گویم عرفان حلقه، چند وقت پیش یکی از منتقدین مطلبی را در کتاب عرفان کیهانی (چاپ ششم، بهار 1388 ص 106) به من نشان داد که برای من جالب بود. گفته‌اند یکی از هدف‌هایشان دست‌یابی به توانایی‌های (قدرت‌های) ماورائی است! ببینید این را با صراحت اعلام می‌کنند که در پی قدرت هستند این را می‌گویند تا شاید افرادی را که دنبال چنین چیزهایی هستند را با خود همراه کنند.
دریکی از جلسات نقد فرقه حلقه، پدری همراه با فرزندش که دچار افسردگی شدید شده بود آمده بود و با اندوه فراوان می‌گفت فرزندش به خاطر برون‌ریزی‌های مداوم همسرش دچار افسردگی شده است. حداقل روزی یک‌بار فرزندم شاهد بیرون ریزی مادرش است و می‌بیند مادرش روی زمین می‌افتد و دهانش کف می‌کند و دست‌وپا می‌زند و جیغ می‌کشد تا مثلاً یک یا چند جن از او خارج شود؟!
حال باید از عرفان حلقه‌ای‌ها پرسید آیا راه خدا این‌گونه عذاب‌آور است؟ آیا این منطقی است که افراد یک خانواده به خاطر برون‌ریزی‌های وحشتناک یکی از اعضای خانواده دچار ناراحتی و اضطراب شده و زندگی و سلامت جسم و جانشان به خطر بی افتد؟
به نظر بنده اگر اعضای فرقه‌های انحرافی، عرفان راستین را چشیده و درک کرده بودند هرگز به دنبال فرقه‌های پوچی همچون حلقه و امثالهم نمی‌رفتند. تنها راه هدایت و تنها وسیله رسیدن به سعادت و کمال انسانی، چنگ زدن به ریسمان الهی یعنی قرآن و عترت است. به فرموده آخرین سفیر رحمت الهی، حضرت خاتم‌الانبیاء هرکسی به قران و عترت چنگ بزند هرگز به انحراف کشیده نخواهد شد و به سعادت دنیا و آخرت خواهد رسید.
بعضی از حلقه‌ای‌ها می‌گویند در حال خواب‌وبیداری یا در اتصال، نوری یا تصاویری دیده یا مثلاً آیه قرآن می‌شنوند. این خدعه شیطان است تا اعتمادشان جلب شود و مثلاً ترمزدستی عبادات و دیگر مطالب را بپذیرند.
از دیگر ادعاهای عرفان حلقه، فرادرمانی بود که البته امروز همین ادعای فرادرمانی زمین‌گیرشان کرده است چون جواب نداده است. در سابق بسیاری از افراد حلقه را کسانی تشکیل می‌دادند که با امید درمان جذب این فرقه شده بودند ولی اکنون وضعیت فرق کرده است. به‌خصوص در دو سه سال اخیر که افرادی مثل خانم نیرومنش که به خارج از کشور هم رفته‌اند و در آنجا فعالیت می‌کنند نتوانسته‌اند فرادرمانی را اثبات کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا