کتاب های نقد

رمان خواب خاکستری، تصویری حقیقی از عرفان حلقه

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی انجمن نجات از حلقه به نقل از جمن نیوز؛ رمان «خواب خاکستری»، ماجرای چند روز سخت و پرالتهاب را به تصویر می‌کشد که در آن زنی جوان (مریم) به دنبال سعید، همسر گمشده‌اش به هر دری می‌زند و در این مسیر شاهد حوادثی شگفت‌انگیز و تلخ است؛ حوادثی که مخاطب را به اندیشه وامی‌دارد و ذهن او را درگیر مسائلی می‌کند که می‌تواند دغدغه هر انسانی در تقابل با این مباحث باشد.

نویسنده رمان در خلال داستان‌های موازی و شرح و پیش‌بردن آن‌ها همگام و همراه با شخصیت اصلی داستان که یک زن جوان است، به روشنگری علیه عرفان نوظهور حلقه می‌پردازد. راوی زن جوان (اول‌شخص) است و در اثنای داستان شخصیت‌های دیگر (زیبا، ، شیرین و…) نیز از زبان خود ماجراهایشان را شرح می‌دهند؛ ماجراهایی عجیب و باورنکردنی و گاه وحشت‌آور که با ورود به جمع عرفانی برایشان اتفاق افتاده یا شاهد آن بوده‌اند.

نویسنده با ظرافت تمام در محاوره‌های میان شخصیت‌های رمان و بگومگوهای آن‌ها، مخاطب را با کلیدواژه‌ها و اصطلاحات این عرفان آشنا می‌کند و ضمن شرح این اصطلاحات با زبانی ساده و به‌صورتی کاربردی آن‌ها را به چالش می‌کشد…

سیر زمان در این رمان خطی نیست و نویسنده با استفاده از زمان‌پریشی آن هم از نوع گذشته‌نگری به شخصیت‌پردازی و معرفی شخصیت‌ها و شرح زندگی آن‌ها می‌پردازد. تک‌گویی‌های منحصربه‌فرد و زیبا و مناجات مریم در جای‌جای رمان بیان‌کننده عواطف و احساسات و رنج‌های اوست که مخاطب را متأثر کرده و موجب همذات پنداری و همدلی با او می‌شود.

شایان ذکر است، رمان «خواب خاکستری» به قلم «لیلا حسن‌زاده» با روایتی شیرین به نقد عرفان حلقه و آموزه‌های می‌پردازد. این کتاب در بهار 96 توسط انتشارات سرگیس در 272 صفحه به چاپ رسیده و با قیمت 160000 ریال روانه بازار کتاب شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا