سخنرانی های موضوعی نقد حلقه

متن پیاده شده‌ی قسمت ششم برنامه‌ی ناگفته‌های ادیان

متن پیاده شده‌ی قسمت ششم برنامه‌ی ناگفته‌های ادیان

آقای پیشاهنگ: سلام علیکم. به نام خدا. سلام داریم خدمت شما بینندگان عزیز شبکه‌ی جهانی ولایت. با قسمت دیگری از برنامه‌ی ناگفته های ادیان در خدمت شما هستیم. اگر خاطر عزیزتان باشد ما در برنامه‌های قبل درباره ی عرفان حلقه صحبت می کردیم. عرفانی نوساخته و مدّعی در زمینه ی عرفان اسلامی. در بررسی عرفان حلقه در جلسات قبل به بررسی آموزه های آنها و تناقض درونی این آموزه ها با آموزه های خودشان و از جمله تناقضشان با آموزه های اسلامی، مباحثی را خدمتتان عرضه کردیم. در ادامه‌ی این مباحث در خدمت جناب حجت الاسلام و المسلمین شمشیری مدیر انجمن نجات از حلقه هستیم. سلام دارم خدمتتان آقای شمشیری خوش آمدید.

حجت الاسلام شمشیری: بسم الله الرّحمن الرّحیم. خدمت حضرتعالی و بینندگان عزیز شبکه‌ی جهانی ولایت، برنامه‌ی ناگفته های ادیان عرض سلام و خسته نباشید دارم. در خدمتان هستم.

آقای پیشاهنگ: زنده باشید. من ابتدای برنامه تشکر کنم از همه ی بینندگان عزیزمان که در جلسات قبل ما را مورد لطف خودشان قرار می دادند و با ما تماس می گرفتند یا از طریق پیامک با ما ارتباط داشتند، این بار هم می خواهیم از شما دعوت کنیم حتماً ما را مورد محبت خودتان قرار بدهید با ما تماس بگیرید، دیدگاه های خودتان را از طریق پیامک یا تلفن به ما منتقل بکنید، ما منتظر دیدگاه های شما و ارتباط مستقیم با شما هستیم. خُب در برنامه‌های قبل گقتیم به بررسی آموزه ها می پرداختیم. ما رسیدیم به بحث آموزه ای در خصوص «غم و اندوه در مرگ عزیزان». جناب آقای شمشیری، دیدگاه موسس این فرقه یعنی آقای طاهری در موضوع مرگِ عزیزان، جلسه ی قبل اشاره کردید که گفته بودند نباید گریه کنید یا غم و اندوه داشته باشید. استدلالشان چیست؟ و چطور این تناقض را با آموزه های شیعه که ادّعا می کنند عرفانی در درون مذهب شیعه هستند، جواب می دهند؟

حجت الاسلام شمشیری: بله. آنها در واقع قائل به این هستند که غم و اندوه در مرگِ عزیزان اعتراض به خداست. یک کج اندیشی را بنیان گذار این فرقه دارد و در دوره‌های اینها، دوره‌ی دوّم یک خانمی سوالی می پرسد مطابق با آن قانون صلیب اگر بینندگان عزیز به یادشان باشد که غم و اندوه را مطلقا از جُنود شیطان می دانستند.

آقای پیشاهنگ: قانون صلیب را من یادآوری بکنم خدمت عزیزان که در واقع یک دسته بندی شده بود در عرفان حلقه که یک سری از در واقع رفتارها یا کردارها را در قالبِ جنود خدا یا در واقع رفتارهای مثبت در نظر می گرفتند و یک در واقع مجموعه‌ای از رفتارها یا کردارها یا پندارها را به عنوان جنود شیطان یا رفتارها و کردارهای منفی برمی شمردند. در خدمتتان هستیم آقای شمشیری.

حجت الاسلام شمشیری: خواهش می کنم. غم و اندوه مطلقاً در جنود شیطانی است. یعنی در این عرفان به خاطر مرگ عزیزان هم کسی اگر غمگین بشود در فاز منفی می رود و مورد هجوم همان موجودات معروف غیرارگانیک هم قرار می گیرد. در یکی از کلاس های اینها در دوره‌ی دوّم- اگر تصویر را دوستان ببینند- فایل صوتی این هم وجود دارد می توانند در [سایت] انجمن نجات از حلقه دوستان عین همین عباراتی که در متن داریم را ببینند. اشاره می کند، آن خانم می پرسد که آیا اگر کسی از دنیا برود و ما به خاطر او غمگین بشویم اعتراض به خداست؟ ایشان می گوید هست دیگر، مگر نیست؟ بعد توضیح می دهد [آن] خانم استناد می کند به اینکه در کتابم، در اندیشه ی اسلامی، کتابِ دانشگاهی مرتبط با مسائل دینی، من خوانده ام که پیامبر دستور داده‌ بودند که رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم به حضرت حمزه که کشته می شود و شهید می شود به خانم ها می گویند یک خیمه ای برپا کنید و بروید عزاداری کنید. بعد طاهری اینجا می آید و اشاره می کند که ما با داستان ها کاری نداریم. در صورتی که شیعه و سنی این روایت را به گمانم به حدّ تواتر هم رسیده باشد نقل کرده اند و اصلا با انسانیت انسان سازگار است که احساس داشته باشد. در این فرقه می گویند که شما احساس نداشته باشید. می گوید ما با داستان ها کاری نداریم، ما با قانون اساسی یعنی قرآن کار داریم چون قرآن گفته است «أَلاَ إِنَّ أَوْلِيَاءَ اللَّهِ لاَ خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَ لاَ هُمْ يَحْزَنُونَ»[1] پس دیگر نباید گریه کرد. اگر گریه کنید اولیاء خدا نیستید.

آقای پیشاهنگ: چقدر دیدگاهشان شبیه و نزدیک به دیدگاه وهابیت [است].

 حجت الاسلام شمشیری: دقیقاً.

آقای پیشاهنگ: در واقع نه اهل سنت می پذیرند این در واقع استدلال‌های آنها را و نه شیعیان. ولی آنها به هر حال با آن نگاه تندِ سلفی که به آیات قرآن دارند برداشت هایی خلاف عرف مسلمانان در واقع مطرح می کنند.

حجت الاسلام شمشیری: بله دقیقا همینطور است. ما در روایات شیعه و سنی داریم، برای نمونه در تذکره الخواص، صفحه‌ی هفت که می بینیم رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم برای عبدالمطلب علیه السلام گریه کرد، یا برای مادرشان، یا برای برخی از صحابه نقل شده است که گریه کردند. اما این استدلال طاهری که می گوید غم و اندوه در مرگ عزیزان مطابق با این آیه اعتراض به خداست، حتّی خلاف صریح قرآن است. یعنی قرآن را هم اشتباه متوجه شده است و دچار یک کج اندیشی شده است ما در قرآن داریم اتفاقا که «وَ ابْيَضَّتْ عَيْنَاهُ مِنَ الْحُزْنِ»[2] در سوره ی یوسف آیه ی هشتاد و چهارم یا در سوره ی انعام آیه ی سی و سوم که می فرماید «قَدْ نَعْلَمُ إِنَّهُ لَيَحْزُنُكَ» بله ما می دانیم که آنها تو را غمگین می کنند به رسول ما صلی الله علیه و آله وسلم خداوند فرموده [است]. یا در سوره ی یوسف آیه 13 و آیات دیگری وجود دارد. اگر مطابق با این ادّعای عرفان حلقه ما بیندیشیم، پیامبران الهی هم اشتباه می کرده اند که در حزن و اندوه می رفته اند.

آقای پیشاهنگ: فکر می کنم همانطوری که فرمودید نتنها پیامبران الهی که اصلا کلا ایشان فطرت انسانی را اشتباه در واقع می دانند.

حجت الاسلام شمشیری: بله.

آقای پیشاهنگ: چون مگر می شود کسی عزیزی را از دست بدهد و اندوهگین نشود و اشک ریختن هم یکی از پدیده‌های کاملا طبیعیِ فیزیولوژیک در بدن انسان است. شما نمی توانید مقابلش بایستید، جلوگیری بکنید. به محض اینکه یک کودکی مثلا یک حادثه‌ای برایش پیش می آید و یا یک خواسته‌ای دارد که محقّق نمی شود در همان عالم کودکی خودش چطور گریه می کند، این همان ذات انسانی است که وقتی بزرگ هم می شود آن حادثه به اندازه‌ای هر چه قدر هم بزرگ شده باشد اگر آن حادثه در واقع غم انگیز باشد برای او دچار حُزن خواهد شد. حالا ممکن است فردی آنقدر تعالی روحی پیدا کرده باشد که حوادث کوچک دنیا او را غمگین نکند اما به هر حال چه بسا مثلا حادثه‌های بزرگی که حتّی اولیاء خدا برایش گریه می کنند، مانند مصیبت حضرت اباعبدالله علیه السلام یا ائمه ی معصومین. خُب اینها حوادثی نیست که ما حتّی با روح متعالی هم نشود برای آنها گریه کرد.

حجت الاسلام شمشیری: بله و واقعا اینجا باید محزون هم بود. این یک حُزن ارزشی است که عرفان حلقه دارد این را کنار می زند دقیقا.

آقای پیشاهنگ: بماند که حالا فکر می کنم این بحث را ای کاش حالا اگر فرصتی بود در خدمت روانشناسانی هم باشیم، حالا ان شالله فرصت بشود، می شود به این هم پرداخت که اصلا خود گریه کردن در حوزه‌ی علم روانشناسی یا رفتار شناسی حتّی یک درمانِ آلام به حساب می آید.

حجت الاسلام شمشیری: بله برای تخلیه.

آقای پیشاهنگ: وقتی غمگین می شوید بله با اشک ریختن، روحتان کمی آرامش پیدا می‌کند و این یکی از راههای در واقع طبیعیِ بدست آوردن آرامش است که اسلام هم اتفاقاً هیچ منافاتی و مخالفتی با آن نداشته.

حجت الاسلام شمشیری: بله پس این قضیه، هم با آموزه‌های دینی سر ناسازگاری دارد، هم با این طبیعت انسان در واقع.

 آقای پیشاهنگ: هم با این طبیعت انسان.

حجت الاسلام شمشیری: بعد از تالی فاسدهای این اندیشه ی طاهری این می‌شود که در مقاله ای که در مورد عاشورا دارند، دوستان اگر ببینند آنجا توصیه می‌کنند که؛ «در عاشورا می توانیم جامه ی سرخ بپوشیم، می توانیم بخندیم و پایکوبی کنیم، آری می توان هر کاری انجام داد مهم آن است که در پس آن کار چه اندیشه ای نهفته باشد». از پس این و از رهگذر این اندیشه دستور به شادی می دهند. با اینکه باز فراموش کرده اند که در دوره سوم صفحه ۱۹۲ در قانونی به نام تناسب گفته اند که؛ باید تناسب هر چیزی را رعایت کنیم، اصلاً هارمونیِ طبیعت این جوری است، و هماهنگی این جوری است که مثلاً در عروسی با لباس مشکی نمی شود رفت، در عزا هم با لباس قرمز نمی شود رفت، بعد فراموش کردند که در مقاله شان گفتند؛ می شود لباس قرمز هم پوشیدم این هم یک تناقض دیگر.

آقای پیشاهنگ: اتفاقاً من هم دقیقاً الان داشتم فکر می کردم آیا به تناسب فکر نکردند اینها که گفتند این رفتار مهم نیست چه باشد، مهم این است که در پسِ آن رفتار چه اندیشه ای باشد، امّا آیا نباید آن رفتار با آن اندیشه ای که در پسش هست نسبتی برقرار کرده باشد.

حجت الاسلام شمشیری: واقعاً.

آقای پیشاهنگ: و اصلاً بربیاید از آن اندیشه، این رفتار بربیاید مثل اینکه کسی مثلاً ادّعا کند که من در واقع اندیشه ام طرفداری از مظلومان است بعد یک مظلومی را گیر بیاورد و مدام او را بزند، بگویند چرا میزنی او را؟! بگوید که در پس اندیشه ی من حمایت از اوست.

حجت الاسلام شمشیری: بله بله.

آقای پیشاهنگ: میزنمش که حمایتش بکنم.

حجت الاسلام شمشیری: بله واقعاً نیّت و کردار سازگار نیست و این یک مشکلی است در عرفان حلقه. وقتی ما به اینجور مسائلی برخورد می‌کنیم اشکال بر آنها و این تضادهایشان را رو می‌کنیم، یا یک جایی مثلاً گفته است؛ خدا می شویم در آخرِ چرخه ی جهان دوقطبی، می گویند که اینها نوشته های ادبی ماست، حالا دل نوشته ی ادبی را در کتاب عرفان نظری مطرح کرده و این یک ناسازگاری است واقعاً. و امیدوارم حالا دوستان حلقه‌ای به خودشان بیایند و اگر در این مورد سوالی هست مطرح بفرمایند.

آقای پیشاهنگ: یکی دیگر از اشکالاتی که فکر می کنم حالا در همین نوع برخورد اینها هست و البته نه فقط اینجا در خیلی از موارد که در قسمتهای قبل حضرتعالی مواردی که اشاره می کردید کاملاً مشهود است که هر کجا که فرصتی گیر می آورند در واقع هم به آموزه‌های دینی، هم به مناسک و رفتارهای دینی جامعه‌ی مومنین، و هم به سنّت های عرفی جامعه دارند دهن‌کجی می‌کنند.

حجت الاسلام شمشیری: واقعاً.

آقای پیشاهنگ: گویا با شیوه‌ی آموزه های شان می خواهند یک نوع دهن کجی داشته باشند نسبت به جامعه.

حجت الاسلام شمشیری: بله.

آقای پیشاهنگ: اینجاست که فکر می‌کنم کسانی که در عرفان حلقه پیش می‌روند در نهایت تبدیل به یک افرادِ فارغ از اینکه از چه دینی یا مثلاً چه مذهبی حتّی باشند، تبدیل به یک افراد جامعه گریز و بلکه جامعه ستیز می شوند، چون همه آموزه‌های شان در تضادِّ با رفتارهای بیرونی جامعه‌ای هست که حالا آن جامعه دینی باشد با رفتارهای دینی اش، یا اگر یک جامعه‌ی طبیعی انسانی باشد حتّی با رفتارهای طبیعی انسانی آنها این سر ناسازگاری دارند و افراد تبدیل به افراد جامعه ستیز خواهند شد.

حجت الاسلام شمشیری: بله واقعاً همین است ما در ایران نیست که فقط با فرقه ها مقابله می شود در غرب، در آمریکا، در اروپا با ساینتولوژی مقابله می شود، با فرقه ها و اینجور جریانات [مقابله می شود]، بسیار خطرناک می‌دانند و هزینه می‌کنند و دوستان اگر گزارش‌هایی که در این مورد هست را دنبال بفرمایند می‌بینند [که] آزادترین کشور برای اینها اتفاقاً ایران است. در یکسری کشورها حتّی اینها را راه نمی دهند به آن کشورها. چرا! چون اینها جامعه را دچار تفرقه می کنند و به یک عده ای آسیب می زنند با این افکار. این در مورد غم و اندوه بود. یک فایل صوتی وجود دارد در انجمن نجات از حلقه می توانید دنبال کنید. آقای پیشاهنگ عزیز یک مطلب بسیار مهم و یک انحراف از آموزه های فقهی هم که دارند این است که نذر را به مشروط و غیرمشروط تقسیم‌بندی می‌کنند و می‌گویند نذرِ مشروط رشوه ی به خدا است، معامله ی با خدا است، دقیقاً کلمه ی رشوه را به کار می‌برند. حالا من اسنادی را اگر اجازه بفرمایید نشان بدهم و یک فایل صوتی را هم

آقای پیشاهنگ: آری حتما ببینیم ان شاالله.

حجت الاسلام شمشیری: دوستان زحمت بکشند. خُب ما می بینیم در دوره‌هایشان گفته اند که دو جور ما نذر داریم نذر مشروط و نذر نامشروط، نذری که شرط گذاشته ایم و نذری که شرط نگذاشته ایم. خُب این ادامه‌اش را می توانیم در یک فایل صوتی اگر دوست زحمت بکشند و پخش بفرمایند همین صحبت‌ها را ببینیم. هم ما متن را ارائه داده‌ایم هم صوت را. اگر دوستان آماده بودند و پخش بفرمایند ممنون می شوم.

آقای پیشاهنگ: خُب قبل از اینکه این فایل پخش بشود من دعوت می کنم از شما بینندگان عزیز کما فی السابق با برنامه‌ی خودتان تماس بگیرید، سوالاتی اگر دارید مطرح بفرمایید، یا اگر در واقع در باب این موضوعاتی که در این جلسه یا حتّی جلسات قبلی مطرح شد سخنی دارید، حرفی دارید، یا مخالفتی حتّی دارید و قصد مناظره دارید ما در خدمت شما هستیم. منتظر تماس های شما هستیم. فایل صوتی آقای طاهری را در باب نذر و تقسیم آن به نذر مشروط و غیر مشروط و دیدگاهش در باره ی این نذر را با همدیگر می شنویم.

سلامی دوباره داریم خدمت شما بینندگان عزیز شبکه جهانی ولایت برنامه ی ناگفته های ادیان. خُب در بحث بررسی آموزه های عرفان حلقه در خدمت استاد شمشیری بودیم. آقای شمشیری این موضوعی که الان ما شنیدیم از آقای طاهری که نذر مشروط است و غیر مشروط و نذر مشروط گویا رشوه دادن به خداست این اولاً دقیقترش را شما بفرمایید، دیدگاهشان و مبانی شان چیست و بعد اینکه چه تناقضی با آموزه های اسلامی دارد دیدگاه آنها؟

حجت‌الاسلام شمشیری: ببینید در عرفان حلقه یک دنیای وارونه و یک دنیای غیر وارونه داریم. دنیای وارونه را که همین دنیای ماست را دنیای خود شیفتگی ها می دانند. می گویند اگر شما نذر کردید، مثلا برای اینکه دانشگاه قبول بشوید یک گوسفند یا یک شیئی، چیزی قربانی می‌کنیم یا یک‌چیزی را نذر می‌کنیم، این رشوه ی به خدا است. شما اگر نذر کردید نبایستی شرط و شروط معیّن ‌کنید. درصورتی‌که ما در سوره ی مبارکه ی حج آیه 29 داریم که: «وَ لْيُوفُوا نُذُورَهُمْ». نذر یک نوع عهد ایقاعی است، یعنی یک‌طرفه است. خدا اصلاً نیازی ندارد به این. ایشان نه مبانی فقهی را نمی‌دانند آنجا اشاره می‌کند خداوند که شما وقتی‌که در این بحث مناسک حج هست و این مسائل را مطرح می‌کند به نذرهایی که دادید وفا بکنید. خُب اگر ما به نذر وفا بکنیم دیگر معنای این را ندارد و این دیگر مطرح نیست که ما سخن بگوییم از این‌که نذر را وفا کردن که یک امر ارزشیِ قرآنی است، در این سوره ی مبارکه ما می‌بینیم، اینجا دیگر معنا ندارد که ما از این سخن بگوییم که این رشوه ی به خداست و این‌یک کج‌اندیشی است. ببینید جای دیگری هم مطرح کرده‌اند آقای طاهری در دنیای وارونه و دنیای غیر وارونه، می‌گویند که اگر ما شرط بگذاریم این رشوه ی به خداست، معامله است درواقع. حتّی این‌ها پا را فراتر از این می‌گذارند، می‌گویند اگر کسی برای خدا نام بگذارد او دارد بت‌پرستی می‌کند و این ما بودیم که سال‌ها قبل در مقابل خدا نام می‌گذاشتیم و فرقی نمی‌کند ما بودیم که گریه می‌کردیم و زاری می‌کردیم، خدا را به رحمان و رحیم می‌خواندیم ما بت‌پرست بودیم. این آن «لاحد» و «لارسمی» نیست که در عرفان اسلامی البته آمده است. در بحث مبانی نظری عرفان حلقه به این خواهیم پرداخت. پس ببینید چقدر اندیشه های خطرناکی در عرفان حلقه موجود است. یا جاهای دیگر باز اشاره‌کرده‌اند. در جزوات دوره‌های قدیمشان [آدرس را می‌بینید در پایین] آنجا می‌گویند که اگر کسی شرط بگذارد، این معامله ی باخداست و خارج از عدالت است. خُب این آموزه را اگر کسی ملتزم بشود ما بایستی بگوییم که حسنین علیهما السلام که بیمار شدند و در سوره ی انسان اهل‌بیت برایشان نذر می‌کنند که اگر خوب شدند به‌هرحال روزه‌ بگیرند و اینها و بعد صدقه و اطعام بکنند فقرا را، آن‌ها هم این کار را کردند معامله ی با خدا کردند و به خدا رشوه دادند. یا نذر مادر حضرت مریم سلام الله علیها بر این‌که اگر صاحب فرزند ذکوری شدند و او را خدمتکار قرار بدهد آیه می‌فرماید: «محرراً»، اشاره می‌کند او هم زیر سؤال می‌رود. که اگر ما ملتزم به این قضیه باشیم تمام نذرهای قرآنی هم زیر سؤال می‌رود. این به خاطر کج‌اندیشی فردی است که اصلاً به مبانی دینی آگاه نیست ولی دم از عرفان می‌زند.

آقای پیشاهنگ: و همچنان دهن‌کجی به باورهای مذهبی و قومی و عرفی جامعه‌ی خودش.

حجت‌الاسلام شمشیری: بله و نمی‌شود واقعاً گفت که او ناآگاه است و عامدانه نیست واقعاً نمی‌شود یک‌بار دو بار، یک آموزه دو آموزه. ما می ببینیم صدها آموزه را دارد ویران می‌کند. این واقعاً نمی‌شود گفت که عامدانه نیست. واقعاً عامدانه است این کاری که او دارد انجام می‌دهد متأسفانه.

آقای پیشاهنگ: آقای شمشیری ریشه‌ی این تناقضات را در کجا می‌شود دید؟ ما تا الآن در این چند جلسه‌ای که باهم داشتیم خب خیلی از این تناقضات را دیدیم با آموزه‌های اسلامی یا درواقع مخالفت‌ها با باورهای عمومی صحیح، حالا ممکن است در یک جامعه‌ای یک باور عمومی ناصحیح باشد. باورهای عمومی که ریشه در درواقع دین الهی ما دارد، دین اسلام دارد. ریشه در، در واقع آن مبانی درست جامعه‌شناسی کشور ما دارد. این مخالفت آن‌ها با چه آموزه‌های دینی و چه باورهای عرفی صحیح اجتماعی از کجا نشئت می‌گیرد؟ چرا به دنبال این حجم از مخالفت و ستیز با باورهای دینی یا عمومی جامعه است؟

حجت‌الاسلام شمشیری: بله، ما وقتی آموزه‌های عرفان حلقه را بررسی می‌کنیم من یک‌جمله‌ای را بارها عرض کردم که چیزی در دین و آموزه‌های دینی نیست که طاهری آن را نابود نکرده باشد. یعنی هر قضیه‌ی اصلی و فرعی را ما ورود پیدا می‌کنیم می‌بینیم که این‌ها به شکل عامدانه آمده‌اند که آن را ویران کنند. مگر می‌شود یک مستر یک فرقه، همین مسترهایی که در خارج از کشور هستند یا پاره‌ای از آن‌ها که در داخل هستند، آن‌هایی که خارج از کشور هستند، سخن از عرفان می‌گویند مدعی عرفان هستند ولی حجابی ندارند. یعنی یک پارادوکس‌های عجیبی در این فرقه وجود دارد. به گمان بنده و یقین دارم به این مطلب همه ی این‌ها از سر این نیست که او از سر کج‌اندیشی و با نیّت خیر ولی با کج‌اندیشی این انحرافات را دامن زده باشد. واقعاً وقتی بررسی می‌کنیم، می‌بینیم چیزی جز عمد وجود ندارد. یعنی هر چه ما خوش بینانه نگاه می کنیم می بینیم که او واقعا عامدانه هدفی جز تخریب دین ندارد و هیچ تحریفی هم بزرگتر از تحریف درون دینی نیست متاسفانه.

آقای پیشاهنگ: یعنی با ادّعای اینکه من جزء این دین هستم، بخشی از این دین هستم شما همچنان می توانید مسلمان باشید، شیعه باشید اما وقتی در عرفان حلقه بیایید دیگر هیچ کدام از آن آموزه ها یا تکالیفی که در این مکتب و مذهب به شما داده می شود دیگر برای شما لزومی ندارد.

حجت‌الاسلام شمشیری: بله.

آقای پیشاهنگ: این نکته در برخی از شیوه‌های دیگر عرفانی هم دیده می شود یعنی این که مثلاً در برخی از فرقه های عرفانی مثل صوفیه به فرض مثال می گویند که در یک پله یا در یک گامی دیگرشریعت برای شما نیست تفکیک می کنند و می گویند که ما یک شریعت داریم و یا یک مثلاَ حکمت.

حجت‌الاسلام شمشیری: اسقاط تکلیف.

آقای پیشاهنگ: و شریعت مال آن ابتدائیات است افرادی که ابتدای راه هستند و بعد که شما دیگر ابتدائیات را رد کردید، دیگر شریعت بر شما لزومی ندارد، نیازی نیست، واجب نیست و با این عناوین در واقع به نوعی جذب می کنند افرادی که چه بسا وجدانشان از آنها می خواهد که دین دار باشند چون امری وجدانی است دیگر دین داشتن و خداپرست بودن و مطیع حضرت حق بودن و حضرت خالق بودن یک امر کاملاً فطری است خُب این، ولی افراد به هر حال آن وجدانشان می گوید دین دار باش و از آن طرف تمایلات نفسانیشان می گوید که از این تکالیفی که اتفاقاً به نفع خودت هم حالا هست از اینها شانه خالی کن. این پارادوکس را، این شکل از عرفانهای کاذب یا شیوه‌های تصوفی ناسالم، اینها می آیند این را برای آن فردی که این پارادوکس را می خواهد داشته باشد، برایش حل می کنند، می گویند با همین پارادوکس خوش باش حالا، هیچ کدام از این تکالیف را نداشته باش ولی خُب ته دلت هم وجدانت راحت باشد که هیچ مشکلی پیش نمی آید.

حجت الاسلام شمشیری: بله آنجا وجود دارد این مسائل، و حالا بیشترش در تصوّف، در تصوّف فرقه ای مخصوصاً، نه در تصوّف عاشقانه یا عابدانه یا شاعرانه یا انسانی. مخصوصاً در تصوّف فرقه ای ما می بینیم که بله این کج اندیشی ها وجود دارد اما در عرفان حلقه حکایت زمین تا آسمان است. یعنی ما می بینیم که دقیقاً هر چیزی را کنار زده اند. آنها به گفته ی حضرتعالی اگر می گویند که یک مدّت شما بیایید بعد به اسقاط تکلیف به رسید، شریعت نیاز نیست، عرفان حلقه از ابتدا می گوید که به دین نیاز نیست. و حالا ما در مذهب اشتراکی این را حتماً اثبات خواهیم کرد آنجا چه جملاتی دارد و چه مذهبی را، چه دینی را ارائه می دهد نهایت امر.

آقای پیشاهنگ: بسیار عالی. خیلی خُب. ما یکی از مسائلی که در بحث عرفان حلقه برای بینندگان عزیز همیشه مطرح است این مسئله‌ی برخوردی است که ما با آقای طاهری در کشورمان اتفاق افتاده. ما منتظر تماس های دوستان هستیم. حالا تا تماس بگیرند برخی از سوالاتی که قبلا به‌صورت پیامکی مطرح شده بود این‌ها را به آن بپردازیم. ما در بعضی از پیامک‌هایی که دوستان در هفته های گذشته داشتند این مطلب را داشتیم به جای این که حالا بپردازند به بررسی آموزه ها، این موضوع را مطرح می کردند که خُب این شیوه‌ی برخورد با آقای طاهری آیا درست است یا نه؟ که حالا مثلا موسس یک فرقه ای در زندان باشد. این را گرچه خُب ما که در واقع این کار را انجام نداده ایم ولی به هر حال آیا می توانیم در باب این موضوع صحبتی داشته باشیم با بینندگان عزیز و بگوییم آیا درست است، درست نیست و اصلا آیا ما می توانیم اصلا اظهار نظر بکنیم در اینباره یا خیر؟

حجت الاسلام شمشیری: ببینید عرفانی که این فرد پایه گذاری کرده است بر دو ساحت درمان و عرفان می چرخد. ما حتّی اگر بگوییم که بحث دینی اش را کنار بگذاریم و کاری نداریم به مسائل دینی و انحرافات دینی، او با جامعه‌ی پزشکی رو به رو می شود. ببینید هچ جای دنیا اینگونه نیست که یک کسی از خواب بلند بشود و یک روش را ارائه بدهد. بله، یک روشی را کسی کشف کرده است، مدّعی است و تحصیلات این را هم یا دارد یا ندارد. او می آید و این را عرضه می کند بر بزرگان آن علم. یعنی بنیان گذار این فرقه بایستی در ساحت درمان این مسئله را عرضه می کرد به بزرگان جامعه‌ی پزشکی که البته آن‌ها رد کرده اند. و در ساحت عرفان هم به بزرگان عالم دین و عالم عرفان. و هر دوی این بزرگان، جریان حلقه را رد کرده اند. حلقه فقط و فقط مسئله‌ای که دارد با یک سری پافشاری ها و یک سری هوچی گری ها و یک سری زورگویی ها می خواهد این را به جامعه معرفی کند. هر کسی هم با او مخالفت کند شروع می کند یک برچسب به او می زند. شما سوپر دانا هستید. شما یهوداها هستید. شما فرعون ها هستید. اینجوری سعی می کند با مردم مقابله بکند در صورتی که آن‌ها می گویند در ایران حاکمیت مانع این است که ما این آموزه ها را علنی کنیم و مردم بهره مند شوند. خُب شماها که در خارج از کشور هستید و آنجا هم آزاد است به گفته ی شما چرا هیچ گونه ساز و کار علمی برای فرادرمانی یا سایمنتولوژی هنوز اثبات نکرده اید؟ می گوییم به هر حال ایران مانع هستند برای شما خُب در غرب و آمریکا که مستر های شما هستند چرا هیچ گونه ساز و کار علمی ارائه ندادند. فقط و فقط ادعاست متاسفانه عرفان حلقه.

آقای پیشاهنگ: بسیار عالی. خُب، بینندگان عزیزمان تماس گرفتند. من تشکر می کنم از دوستانی که تا الان تماس گرفتند. خانم ملایی فکر می کنم اگر درست گفته باشم از، بله آقای ملایی من عذر خواهی می کنم از شما بینندگان عزیز و همچنین از شما آقای ملایی عزیز. آقای ملایی در خدمت شما هستیم.

آقای ملایی: سلام.

آقای پیشاهنگ: سلام علیکم.

آقای ملایی: بنده برنامه‌ی قبلِ شما را دیدم که در مورد شهریه گرفتن حلقه‌ای‌ها از شاگردانشان صحبت می کردید.

آقای پیشاهنگ: بله، بله، درست است.

آقای ملایی: می خواهم این را خدمتتان عرض بکنم که انصاف هم خوب چیزی است. و اگر نقدی هم صورت می گیرد بایستی منصفانه باشد. من خودم هیچ طرفداری از عرفان حلقه نمی‌کنم، ولی بارها دیده‌ام که آقای طاهری عنوان کرده‌اند که این شهریه را صرف آمور خیریه می‌کنند. از نظر من هم هیچ مشکلی ندارد، کار پسندیده‌ای می‌کنند، خواهش می‌کنم این تعصباتتان را کنار به گذارید [و] منصفانه نقد کنید، چون با این کارها به‌جایی نمی‌رسید.

آقای پیشاهنگ: تشکر، مطلب دیگری هست جناب آقای ملایی؟ بله قطع کردند، منتظر نماندند روی خط، حالا ان شا الله پاسخ را ان شالله از روی تلویزیون دنبال بکنید. بله و آقا وحید هستند از تهران، آقا وحید تشکر می‌کنم که تماس گرفتید، سلام‌ علیکم.

آقای وحید: سلام عرض می‌کنم خسته نباشید، خدمت خودتان و کارشناس محترم برنامه‌تان.

آقای پیشاهنگ: ممنون، متشکر، سلامت باشید.

آقای وحید: خواهش می‌کنم، عرض شود خدمت شما که بنده یک نقد داشتم خدمتتان و یک سؤال داشتم، عرض شود حضور شما، شما سطح برنامه‌تان بسیار بسیار پوپولیستی و عوام‌پسندانه است، درواقع قسمت‌های ساده‌ی عرفان حلقه را گرفتید و دارید نقد می‌کنید و مطابق میل عوام پیش می‌روید، واقعاً این نقدی هست که بنده به شما دارم و به شیوه‌ی عوام‌فریبانه پیش می‌روید، من به‌عنوان یک دانشجوی سطح دکترا به حقانیت آموزه‌های آقای استاد طاهری شهادت می‌دهم و اثبات می‌کنم، با دلیل اثبات می‌کنم.

آقای پیشاهنگ: در خدمتتان هستیم.

آقای وحید: سبک برنامه‌تان پوپولیستی است، اجازه بدهید، پوپولیستی هست، و متشابهات عرفان حلقه را نقد می‌کنید و محکماتش را هیچ، ببینید یک قضیه‌ای است که زیاد در برنامه‌هایتان به آن پرداختید، کلیپ پخش کردید، باآب‌وتاب از آن سخن گفته بودید و می‌خواستید مکتب الهی عرفان حلقه را شیطانی و شیطان‌پرستی جلوه بدهید، خُب یک‌چیزی است که زاییده ی ذهن شماست درحالی‌که در اصول کافی روایتی وجود دارد که تمامی حرف‌های شما را باطل می‌کند و من به ‌شخصه با تحقیقاتی که در مکتب عرفان حلقه و دین اسلام داشته‌ام، خودم به این روایت رسیده‌ام، آن روایت اصول کافی این است، البته قبل از آن خدمت شما عرض کنم، می‌دانید چون امام زمان علیه السلام، علیه آلاف التحیه و الثناء فرمودند: «الکافی کاف لشیعنا» و کتاب [اصول] کافی را تائید کردند پس شما چاره‌ای جز پذیرش این سخن که حقانیت مکتب حلقه را هم می رساند ندارید، این روایت هم خدمتتان عرض کنم.

آقای پیشاهنگ: سندش را هم بفرمایید.

آقای وحید: امر الله و لم یشا و الی آخر. ممکن است خدا امر کند و نخواهد و خواهد امر نکند؛ شیطان را امر کرد که به آدم سجده کند و خواست که سجده نکند و اگر می‌خواست سجده می‌کرد و آدم را از خوردن آن درخت نهی کرد و خواست که از آن بخورد و اگر نمی‌خواست، او نمی‌خورد. بله خدمتتان عرض کنم که این هم روایتی بود که خدمتتان عرض کردم.

آقای پیشاهنگ: درست است. خُب این بحث تفسیری دارد و خیلی واضح و روشن است، حالا ان شا الله پاسخ شما را خواهیم داد، این روایت ظاهرا باید در فهمش بررسی کرد، اگر مطلب دیگری دارید، پاسخ این را ان شا الله، اگر می‌خواهید باشید روی خط یا نه؟

آقای وحید: بله من روی خط هستم و با کارشناس محترمتان می‌خواهم صحبت کنم، لطفاً جوابش را بدهد.

آقای پیشاهنگ: اگر اجازه بدهید، پس شما باشید روی خط، ما یک تماس دیگر هم داریم، درواقع سؤال دوست عزیز دیگرمان را هم بشنویم، که پشت خط منتظر نباشند، بعد دوباره در خدمت شما هستیم، منتظر باشید آقا وحید.

آقای وحید: در خدمتم. خواهش می‌کنم.

آقای پیشاهنگ: زنده باشید، بله، خانم عبادی تماس گرفتند از تهران، خانم عبادی سلام‌علیکم در خدمتتان هستیم.

خانم عمادی: با سلام خدمت شما و کارشناس محترم برنامه‌تان، من عمادی هستم از تهران، دو تا سؤال داشتم از کارشناس برنامه‌تان.

آقای پیشاهنگ: در خدمتتان هستیم.

خانم عمادی: اینکه آقای طاهری می‌فرمایند که، در رابطه با ارواح، ارواح سرگردان، ما روح‌ها را از تن شما بیرون می‌کشیم و تنها راه رسیدن به کمال هم همین است، من می‌خواستم بدانم این را، ایشان پاسخ بدهند که، آیا پیغمبر اسلام که تنها پیغمبر بودند و پیغمبر خاتم بودند و اهل‌بیت علیه السلام این کار را انجام می‌دادند؟ و دو اینکه، دومین سؤال من این است که عرفان حلقه، باز آقای طاهری در آموزه‌هایشان می‌گویند که، همه دیگه این را می‌دانند که آیات قرآن را ما نباید به در و دیوار بزنیم به خاطر اینکه تشعشع منفی می‌بینیم. ولی من خودم خانه‌ی عرفان حلقه‌ای‌ها بودم، رفت‌وآمد داشتم که این‌ها آیه قرآن را داشتند ولی چون به گفته ی آقای طاهری که می‌گویند تشعشع منفی است همه را جمع کردند و به‌جای آن آرم عرفان حلقه را زدند. حتّی لیوان آبی که می‌خورند آرم عرفان حلقه است. من می‌خواستم بدانم که این یعنی چه؟ چطور از این قضیه، آرم عرفان حلقه تشعشع مثبت می‌گیرند ولی آیات خداوند که خود خدا می‌گوید قرآن را بازکنی شیاطین می‌روند، تشعشع منفی می‌گیرند؟ می‌خواستم این را کارشناس محترم برنامه‌تان برای من توضیح بدهند.

آقای پیشاهنگ: بسیار خوب، خیلی ممنون خانم عبادی از این‌که تماس گرفتید، تشکر. قطع بفرمایید پاسخ این را خواهیم داد. من یک نکته‌ای آقا وحید احتمالاً هنوز پشت خط هستند من فکر می‌کنم بخش اوّل سؤال آقا وحید را همین خانم عبادی پاسخ دادند این‌که چه ارتباطی با شیاطین دارد و این بحث پوپولیستی هست، به نظرم می‌رسد شما هم همین سؤالی که خانم عبادی مطرح فرمودند را اگر به آن فکر بکنید به نتیجه خواهید رسید. که چرا آیات الهی، ما آن دفعه هم همین را به‌صورت سؤال مطرح کردیم نه به‌صورت ادّعا و آن پاسخ را اتفاقاً خود بینندگان عزیز دادند. سؤال هم این بود که عرفان حلقه به دنبال چه هست که آیات قرآن او را اذیت می‌کند؟ آیات قرآن باعث دور شدن حقیقی چه چیزهایی و جذب چه چیزهایی خواهد شد؟ این را اگر به آن فکر بکنید خب اصلاً خودتان به آن فکر بکنید و جواب بدید و جوابش را هم‌فکر می‌کنم جلسات قبل به‌نوعی دادیم و جواب بخش اول ادعای آقا وحید هست. اما فکر می‌کنم بخش دوم صحبتشان که حالا بیشتر هم معطل نمانند خیلی مطلب هست، مطلب مهمّی هست روایتی که گفتند از اصول کافی.

حجت‌الاسلام شمشیری: نمی‌دانیم اصلاً روی خط هستند یا نه این دوست بزرگوار؟

آقای پیشاهنگ: خب ظاهراً آقای عبادی رفتند.

حجت‌الاسلام شمشیری: اگر حالا دوستان تماس بگیرند من می‌خواهم که یک مقداری بحث هم…

آقای پیشاهنگ: بله اگر بتوانند تماس بگیرند ما می‌خواهیم که گفتگو مستقیم داشته باشیم هیچ مشکلی هم نداریم که این گفتگو مستقیم باشد. حالا تا تماس بگیرند شما بفرمایید پاسخ را.

حجت‌الاسلام شمشیری: بله ببینید یک مقداری ایشان رجزخوانی کردند و چند تا مطلب را گفتند، اشاره کردند به یک روایتی که [دوستان اگر این را ببینند] در دفاعیات وکلای طاهری اولین بار این مطلب مطرح‌شده است. حالا ایشان سعی کردند با یک سری مسائل به نام خودشان ثبت کنند. نه این چیز جدیدی نیست برای ما و حالا پاسخ‌ خواهیم داد. اشاره کردند که برنامه سطحش پوپولیستی است، من نمی‌دانم که آیا این‌که دین لازم نیست برای رسیدن به کمال، این پوپولیستی است؟ خُب شما چرا جواب نمی‌دهید اگر پوپولیستی است و شعار فقط می‌دهید؟ بعد گفتند که چون این روایت در اصول کافی آمده است و گفتند که «کافی کاف لشیعتنا» پس دیگر بر حق است. این را بررسی کنیم ببینیم در کجا آمده است این مطلب؟ در اصول کافی اگر آمده است سخن مرحوم کلینی نیست در مقدمه آمده، این شبهه‌ای است که وهابی‌ها مطرح می‌کنند و چیز جدیدی هم نیست درواقع.

آقای پیشاهنگ: آقا وحید پشت خط هستند. اگر لازم بود که صحبتی داشته باشیم با آقا وحید در خدمتشان هستیم.

حجت‌الاسلام شمشیری: بله حتما. خُب پس این‌که گفته است در مقدمه ی کافی برخی از علما گفته‌اند، خود کلینی چنین چیزی را نگفته است که این کتاب به دست امام زمان رسید و او را تحسین کرد و فرمود: «کاف لشیعتنا». در کجا؟ در کتاب اصول کافی در مقدمه آن آمده است. پس این سخن، سخن کلینی نیست و ببینیم حالا علما در مورد این چه گفته‌اند؟ در خاتمه مستدرک، مرحوم نوری، البته من دو سه سند را نشان می‌دهم. آنجا ایشان ببینید چه گفته است. گفتن این‌یک خبر شایعی است که بر حضرت حجت عرضه شد و این «لا اصل له و لا اثر له فی مولّفات اصحابنا» یعنی دقیقاً هفت قرن بعد از سخن، بعد از تألیف کلینی یک عده‌ای آمده‌اند و قائل به این شده‌اند. خیلی مختصرتر اگر جواب بدهم باز علامه عسگری در «معالم المدرستین» آنجا به این اشاره کردند که چنین چیزی مجهول است و اگر قائل به این بودند علمای ما دیگر در مدرسه اهل‌بیت «من لایحضر» نداشتیم «تهذیب» نداشتیم «استبصار» نداشتیم «بحار» نداشتیم «وسایل الشیعه» نداشتیم «جامع الاحادیث» نداشتیم. یعنی کسی قائل به این نیست. باز اسناد دیگری هست در این کتاب دنبال بفرمایید خودتان [در کتاب] لله و للحقیقه من دیگر بیش از مانور نمی‌دهم روی این. پس کبرای بحث ایشان که [این روایت] در کافی نقل‌شده است، پس دیگر مورد تائید است این زیر سؤال می‌رود.

آقای پیشاهنگ: پس درواقع خود همین حدیث را می‌شود در اصلش خدشه وارد کرد، این اولین موضوع. حالا فرض اگر بگذاریم که این حدیث صحیح باشد.

حجت‌الاسلام شمشیری: حالا می‌خواهیم برویم روی این حدیث و حدیث را بررسی کنیم.

 آقای پیشاهنگ: فرض بر این باشد این حدیث اصلاً صحیح باشد. ما آقا وحید جان اصل حدیث مورد خدشه است اثبات نمی‌شود که حتماً هر روایتی که

حجت‌الاسلام شمشیری: و این هم عرض کنم…

آقا وحید: در جلد اول صفحه‌ی صد و پنجاه و یک این را گفته شما نمی توانید این را رد کنید بگویید مجهول است فلان است.

 آقای پیشاهنگ: نه نه ما نمی گوییم.

 حجت‌الاسلام شمشیری: ما هنوز وارد سند حدیث نشدیم دوست بزرگوار دقت بفرمایید.

آقای پیشاهنگ: ببینید ما الان مطلب اولی که درواقع بحث شد اینکه شما تاکید کردید چون حدیث در کافی آمده، «کاف لشیعتنا» این رد شد، خب این مطلب رد شد اما حالا ما داریم فرض را بر این می گذاریم که اصلا این حدیث هم درست برویم بررسی کنیم. اصلا من پیش آهنگ می گویم این حدیث درست برویم بررسی کنیم ببینیم اصلا معنی این حدیث چیست و چه چیزی را می خواهد بیان بکند نظر این حدیث ناظر به کدام وجه درواقع از صفات حضرت باری تعالی است اجازه بدهید پاسخ کارشناس را بشنویم بعد صحبت شما را هم آقا وحید حتما خواهیم شنید.

 آقا وحید: خواهش می کنم.

حجت‌الاسلام شمشیری: خُب تا اینجا این را بررسی کردیم که وکلای طاهری این را گفتند، سخن شما نیست و چیز جدیدی هم نیست. دو: روایت آن بحثی که استناد کردید به امام زمان علیه السلام نسبت دادید سخن امام زمان علیه السلام نیست، علما هم آن را رد کردند. حالا بریم سراغ روایت ببینیم در روایت چه گفته شده.

روایت درست اشاره کردید در کافی است علی بن ابراهیم نقل می کند «عن» می آید می رسد به واصل بن سلیمان عن عبدالله بن سنان الی آخر از امام جعفر صادق علیه السلام: «امر اللَّه و لم يشاء و شاء و لم يأمر امر ابليس ان يسجد لآدم و شاء ان لا يسجد» ادامه‌ی روایت. می فرماید که خدا گاهی امر می کند و نمی خواهد و گاهی می خواهد و امر نمی کند. امر کرد به سجده ابلیس و نخواست که او سجده کند یعنی همین چیزی که عرفان حلقه‌ای‌ها می گویند. می گویند اگر سجده نکرد و جهان دو قطبی بوجود آمد خدا نخواست.

آقای پیشاهنگ: خواست الهی بوده.

حجت‌الاسلام شمشیری: بله هنوز فرق اراده و مشیت الهی را نمی دانند. خُب روایت است شما می خواهید بحث علمی کنید و خیلی خوشحال می شویم حلقه‌ای‌ها می خواهند بحث علمی بکنند، ببینید در مرآه العقول، شرح علامه مجلسی بر اصول کافی اگر دوستان ببینند در این کتاب هشت دلیل را مرحوم علامه مجلسی بر این روایت می آورد که من حالا خدمت شما بیان می کنم:

اولا می گوید که حدیث مجهول است این واصل بن سلیمان که اینجا می بینید مجهول است.

 آقا وحید: بله.

حجت‌الاسلام شمشیری: بعد گفته اند که این باید حمل بر تقیه شود و این موافق اصول مخالفین ما هستند. آقا وحید خواستند که عرفان حلقه را اسلامی نشان بدهند در دام جبر افتادند اتفاقاً. یعنی موافق اصول جبریه است نه موافق اصول شیعه. اگر حدیث را می پذیرید، لوازمات حدیث را هم باید بپذیرید یعنی رجال و درایه را باید بپذیرید، علم حدیث را باید بپذیرید. مجهول است، بر تقیه باید آن را حمل کرد و هشت دلیل دیگر هم گفته اند باز شروح دیگری را هم داریم ببینیم ملاصدرا چه گفته است یک عارف والامقام و فیلسوف و کسی که شرح نوشته است بر اصول کافی.ایشان چه اشاره می کند، بینندگان می بینند که این حدیث هم مجهول است.

خُب باز ببینیم اگر من بله، اینجا باز اینجا می‌بینیم، ملّا صالح مازندرانی در شرحی که بر اصول کافی دارد. مُوافِقٌ لِمَذهَبِ الجَعفریّه. یعنی موافق اصول شیعی نیست. مگر شما آقا وحید قائل به این هستید که شیطان مجبور بود؟ می‌شود به من پاسخ بفرمایید؟

آقا وحید: بله، بله.

حجت الاسلام شمشیری: بفرمایید.

آقا وحید: شیطان بله، مجبور بودند که سجده نکنند چون خداوند خواست.

حجت الاسلام شمشیری: خُب اگر مجبور است بهشت و جهنم برای او معنا پیدا می‌کند؟ معنا پیدا می‌کند یا خیر؟

آقا وحید: خیر.

حجت الاسلام شمشیری: خُب یعنی او یک موجود ِمجبوری است که باید الّا و لابُد چه سجده می‌کرد چه سجده نمی‌کرد اختیار داشت. می‌شود یک موجودی صاحبِ مگر شما شیطان را در عرفان حلقه صاحبِ هوشمندی نمی‌دانید؟ گفته‌اید که هوشمندی است. این چه هوشمندی است که مجبور است و جبر دارد؟ و اگر همه جبر دارند فرشتگان را – شما شیطان را فرشته می دانید، ابلیس را فرشته می دانید- چرا این یکی فرشته طبق دید شما سجده نکرد، بقیه سجده کردند؟ ببینید این‌ها مسائلی است که شما نمی‌توانید به آن پاسخ بدهید. پس تا این جا روایت الکافی کاف لشیعتنا.

آقای پیشاهنگ: این که رد شد.

حجت الاسلام شمشیری: بله.

آقای پیشاهنگ: خود روایت هم که مجهول بود

حجت الاسلام شمشیری: مجهول بود. موافق اصول جبر گرایان هم بود.

آقای پیشاهنگ: خُب

حجت الاسلام شمشیری: بله و حالا اگر سخنی دارید بر ردِّ مطلب ما بفرمایید.

آقای پیشاهنگ: آقا وحید منتظر صحبت شما هستیم.

آقا وحید: خواهش می‌کنم. من بررسی بیشتری باید بکنم و ان شاالله در جلسات آینده خدمتتان زنگ می‌زنم و تقریباً قانع شدم ازسخنان کارشناس محترمتان. ولی باید بررسی بیشتری کنم.

آقای پیشاهنگ: حتماً، حتماً. من واقعاً از این صراحت شما تشکر می‌کنم. ممنونم از اینکه با بررسی دقیق علمی آمدید روی برنامه و بعد هم منصفانه در واقع مطلب را که این جا مطرح شد پذیرفتید. و این حق شماست که بررسی بیشتر بکنید. بینندگان دیگر هم که این گفتگوی ما را دیدند حتماً بررسی بکنند، تحقیق بکنند و اتفاقاً دوست داریم که بینندگان دیگر این برنامه‌ی ناگفته‌های ادیان هم در باب این موضوع یا موضوعات دیگری با همین دقت و مُداقّه ورود بکنند، تماس بگیرند و بتوانیم یک گفتگوی علمی داشته باشیم کهان شاالله متهم به پوپولیستی بودن و سطح عوام گرایانه هم نشویم جناب آقا وحید. بله من تشکر می‌کنم از آقا وحید ظاهراً قطع شدند. این نکته را هم حالا اگر بخواهیم به آن به پردازیم یک نکته‌ای شما در صحبتتان فرمودید.

حجت الاسلام شمشیری: بله.

آقای پیشاهنگ: ببینید ما به ترتیب اگر پاسخ همین را به طور مختصر برای بینندگان بگوییم. جواب اول این بود که خب کافی همه‌ی روایاتش مد نظر نیست و آن روایت الکافی کاف لشیعتنا.

حجت الاسلام شمشیری: کتاب شریفی است

 آقای پیشاهنگ: کتاب شریفی است اما اینجوری نیست که همه‌ی روایاتش در واقع قوی السند باشد.

حجت الاسلام شمشیری: بله.

آقای پیشاهنگ: و خوداین روایت هم که نقل شده بود در تفاسیر یا شروح مختلفی که بر کافی آمده مجهول معرفی شده.

حجت الاسلام شمشیری: و هیچ بزرگی او را تأیید نکرده بود.

آقای پیشاهنگ: تأیید نکرده، نکته‌ی دیگری که در این روایت آمده متن روایت در واقع بر اساس اصول جبریون است. یعنی اثبات جبر می‌کند. حالا شیعه به هر حال در مجموعه‌ی احادیث خودش جبر را نمی‌پذیرد. بعد آن چیزی که مد نظر در واقع این روایت است با اصول شیعه نمی‌خواند. اگر فرض بخواهیم بگیریم و سند هم مثلاً اثباتِ در واقع مجهولیت نباشد ولی تعارض در واقع برای او اثبات می‌شود. تعارض دارد با سایر روایات و آیات.

حجت الاسلام شمشیری: بله روایت مجهول در صورتی پذیرفته می‌شود که موافق اصول باشد، ولی ما می‌بینیم در اصول ما اینچنین نیست. ایشان باز اشاره می‌کردند خیلی با یک….

آقای پیشاهنگ: درصورتی که معارض اصول نباشد.

حجت الاسلام شمشیری: بله ایشان باز می‌گفتند که شیطان مجبور است، ولی خود طاهری هم حتّی اینگونه نگفته است که شیطان مجبور است. گفته است: این یک سناریویی بود [در] پس پرده. خداوند به شیطان و ابلیس گفت که، من می گویم سجده کن، ولی شما سجده نکن. ولی خود او هم اشاره به جبر شیطان و ابلیس نکرده است. این دوستان حلقه‌ای واقعاً خوب مرور نمی کنند مطالب را.

آقای پیشاهنگ: یعنی در واقع آن جا هم به نوعی یک تکلیف را، آقای طاهری قائل به یک تکلیف پشت پرده برای ابلیس هستند.

حجت الاسلام شمشیری: بله.

آقای پیشاهنگ: که آن تکلیف هم اتفاقاً در باب اختیار است. یعنی شیطان از باب اختیار، حالا تکلیف پشت پرده‌ای که ما خبر نداشتیم را…

حجت الاسلام شمشیری: بله.

آقای پیشاهنگ: مکلف شده..

حجت الاسلام شمشیری: اراده تشریعی بود، اراده تکوینی نیست.

آقای پیشاهنگ: بله، باز هم اراده بوده.

حجت الاسلام شمشیری: بله.

آقای پیشاهنگ: خُب حالا اگر بحث را ما یک اشاره‌ای داشتید، بحث امر و در واقع مشیت. این را هم اگر باز بکنید، چون خیلی کوتاه به آن پرداختید، که تفاوت امر و مشیت الهی را بدانیم. یک جاهایی خُب به هرحال ما این را هم قائل هستیم به هر حال که در عالم ما یک وقت خواست و اراده ای داریم، بنا بر یک تکلیفی می‌خواهیم یک تکلیفی را انجام دهیم، یا اراده داریم که یک تکلیفی را انجام ندهیم.

حجت الاسلام شمشیری: بله.

آقای پیشاهنگ: اما چه در انجام اراده، اراده‌ای که داریم، چه برای ادای تکلیف یا برای ترک یک تکلیف گاهی اوقات اراده ما محقق نمی‌شود.

حجت الاسلام شمشیری: بله.

آقای پیشاهنگ: بعد این را چطور؟ بحث مشیت می آید اینجا. این را اگر بازش کنید برای مخاطبین.

حجت الاسلام شمشیری: بله. در مباحث کلامی فرق بین اراده و مشیت بحث می‌شود در کتاب‌های کلامی. اما یک اراده تکوینی ما داریم و یک اراده تشریعی. در اراده ی تکوینی اصلاً بحثِ تخلّف رخ نمی‌دهد، که ما بگوییم، بله مثلاً خداوند می‌فرماید: کن فیکون. بعد نشود. اما در اراده ی تشریعی، اراده ی خداوند بر این نیست که ما گُنه بکنیم، اما ما یک اختیاری داریم. اگر ما به مثابه عرفان حلقه‌ای‌ها بیندیشیم، همه باید مجبور باشند و کسی خلاف فرمان خدا کار نکند. در صورتی که عرفان حلقه هنوز فرق ابتداییات مباحث کلامی، مثل رحمت عام و خاص الهی، مثل اراده و مشیت الهی، این‌ها را متوجّه نشده است. پس در اراده ی تکوینیِ خدا تخلّف معنا ندارد. هرجا سخن از اراده ی تشریعی می‌آید، بله آنجا ممکن است که ما در اثر اختیاری که داریم، این را دقت بفرمایند بینندگان عزیز، شیطان هم اینگونه است، یعنی اینظور نیست که او مجبور باشد، اگر مجبور باشد، خُب عبث می‌شود العیاذ بالله کار خداوند، که یک موجودی را خلق کند، بعد مجبور هم باشد، بعد عذابش هم بکند، خُب این معنا پیدا نمی‌کند. این‌ها مباحثی است در کلام مطرح شده فرق بین اراده و مشیت و انواع اراده الهی که بایستی دوستان بروند و تحقیق کنند. حالا یک کسی که عارف نما است و ادعای عرفان دارد، تحقیق نکرده در این وادی گام می نهد. اینها را نمی داند و بعد می آید و دیگران را هم گمراه می کند متاسفانه.

آقای پیشاهنگ: دچار تناقضات می شود. بسیار خُب. ما همین بحث اراده و مشیت را من فکرمی کنم که و بحث در واقع جبر و اختیار را از منظر خود عرفان حلقه اگر یک مقدار بخواهیم بازش کنیم در این وقتی که داریم. فکر می کنم اگر فرصتی داشته باشیم و البته به بخشید من یک عذرخواهی بکنم از بینندگان عزیز ما یک تماس دیگری داشتیم که سوال را بی پاسخ گذاشتیم بله.

حجت الاسلام شمشیری: اگر اجازه بفرمائید من فوری جواب بدهم.

 آقای پیشاهنگ: برویم سراغ آن. بله برویم سراغ آن اول پاسخ سوال را بدهیم. چون هفت دقیقه هم بیشتر فرصت نداریم. وقت ما کم است آقای شمشیری.

حجت الاسلام شمشیری: بله.

آقای پیشاهنگ: یک دوستی، آقای ملایی از کرمانشاه تماس گرفته بودند گفته بودند انصاف داشته باشید. شهریه ها در راه خیر دارد خرج می شود. آقای شمشیری چرا انصاف ندارید شما؟ (با خنده)

حجت الاسلام شمشیری: والا خدمت شما عرض بکنیم که ما دیگر مجبوریم با سند باز صحبت کنیم. این دوستان ما یک مقداری دقت نمی کنند به مسئله متاسفانه.

آقای پیشاهنگ: آقای شمشیری حتماً سند بدهید که متهم به پوپولیست بودن و عوام گرایانه نشویم.

حجت الاسلام شمشیری: در صفحه صد و هفتاد و پنجم [دوره‌ی] مستریشان گفته اند، ببینید فایل صوتی این هم موجود است، بروید، من الان آدرس هم می دهم دقت بفرمایید. سوال می پرسد: استاد من یادم هست شما گفتید در درمانگاهی که پول می گیرند بهتر نتیجه می گیرند. خُب این سند است دیگر دوره‌ی مستری بروید [صفحه‌ی] صد و هفتاد [و] پنج و ببینید. می گوید بله اصولا کسی که پول می دهد بهتر نتیجه می گیرد به خاطر اینکه عقلش زایل می شود.

الان ما با عرفان حلقه‌ای‌ها مشکلی نداریم سر پول گرفتن. فقط بحث سر این است که پول خرج چه چیزی می شود. این دوست ما از کرمانشاه گفتند که خرج خیریه می شود. حالا ما می خواهیم این را بررسی کنیم. یعنی همه قبول داریم که پول هست. یعنی کسی منکر این نشده است. منکر خرجش شده‌اند دوستان عزیز. یک کلیپی وجود دارد، من چون الان امکان پخش نیست. در سایت انجمن نجات از حلقه، ضرورت اخذ شهریه، اگر دوستان ببینند در فرقه حلقه از زبان بنیانگذارش. در ۲۵ آذر این کلیپ را قرار داده‌ایم. آنجا بروید و ببینید.

اتفاقا این دوستمان کمک می کنند به یک تناقض دیگر. ابتداً ایشان (طاهری) می گفت برای خیریه است. در این کلیپ می گوید تا کی اجاره نشین باشیم نیاز به حمایت داریم.

بروید یک کلیپ کوتاه است گوش کنید اگر نیاز بود ما در برنامه‌های بعد هم به این خواهیم پرداخت. آنجا گفتند باید حمایت کنید، شهریه لازم است. برای اینکه سیاهه لشکر جمع نشود و برای اینکه ما نمی توانیم اجاره نشین باشیم تا آخر عمر. اجاره نشینی ایشان را مردم باید تقبّل بفرمایند.

آقای پیشاهنگ: بسیار خُب. این هم حالا سندی که آقای شمشیری ارائه دادند. ان شاالله که آقای ملایی از کرمانشاه هم حتماً مراجعه کنند. این کلیپ را ببینند و بعد نظرشان را هفته ی بعد به ما بگویند.

سوال دیگری ماند آقای شمشیری؟

حجت الاسلام شمشیری: یک خانم بزرگوار سوال پرسیدند.

آقای پیشاهنگ: بله خانم عمادی بله که من اشتباهاً، من عذر خواهی می کنم از خانم عمادی عزیز که از تهران تماس گرفته بودند. من ابتداً ایشان را عبادی نامشان را بردم که عذرخواهی می کنم. خانم عمادی بودند.

ایشان در باب همین در واقع آرم عرفان حلقه که نیروی مثبت، تشعشعات مثبت می دهد ولی آیات قرآن تشعشعات منفی که این را در خانه‌ی مسترها و پیروان عرفان حلقه این اتفاق را دیده بودند که حتّی روی لیوان آبشان را هم اتفاقا آرم عرفان حلقه را گذاشته بودند. این بحث را هفته ی پیش هم یک مقدار داشتیم که قرار بود هر نمادی…

حجت الاسلام شمشیری: نباشد ولی دارند.

آقای پیشاهنگ: موجب حمله‌ی نیروهای غیرارگانیک باشد. اینجا این تناقض را تا حالا پاسخ داده کسی از این مسترها که چرا این کار را کردید و چرا نکردید؟

حجت الاسلام شمشیری: اصلا خود آنها متوجّه این نشدند، ما در این برنامه‌ها داریم تازه آنها را متوجّه می کنیم و جلسه ی قبل هم به این پرداختیم، این سوال ناظر به برنامه‌ی قبل است که می گفتند آیات را از دیوار جمع کنید در صورتی که امام صادق علیه السلام می نوشتند آیه الکرسی را روی دیوار. اینها کنار می زنند که آن علی آقا هم از آمریکا تماس گرفتند و گفتند که برای اینکه شیاطین را ورود بدهند به زندگی فرد. و به جای آن از چه چیزی ارتباط می گرفتند؟ [از] پایان نامه ها. فکر کنم یک قسمت دومی هم سوالشان داشت. اینکه بحث شده بود هفته ی گذشته.

آقای پیشاهنگ: بله یکی هم بحث

حجت الاسلام شمشیری: در مورد همین ارواح سرگردان

آقای پیشاهنگ: کشیدن ارواح سرگردان از بدن افراد که پرسیدند که آیا رسول خدا، چون اینها ادّعا دارند که مسلمانند دیگر

حجت الاسلام شمشیری: یک عرفان اسلامی هستند.

آقای پیشاهنگ: آیا رسول خدا و اهل بیت علیهم السلام این کارها را انجام می دادند و معتقد بودند که ارواح سرگردان را دفع بکنند از بدن افراد و بیرون بکشند؟

حجت الاسلام شمشیری: اصلا در اسلام چیزی به نام ارواح سرگردان نداریم. من فوری یک سند در مورد تناسخ آوردم، دوستان اگر ببینند، این که اینها می گویند چیزی به نام روح سرگردان داریم اصلا در اسلام چنین چیزی وجود ندارد. روح، سرگردان نمی شود، روح می رود به برزخ. ما اسناد بسیاری داریم. آنها می گویند که یک کالبد ذهنی، یعنی روح به دلیل لامکان بودن می تواند همزمان چند نفر را تسخیر بکند. حالا در تناسخ های فرقه های دیگر یک نفر را نهایتاً تسخیر می کند ولی در اینجا (عرفان حلقه) بی نهایت فرد را و آنجا تولید بیماری می کند. در اسلام اصلا روح سرگردانی نیست تا ما بخواهیم صحبت کنیم که پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم از وجود افراد بیرون می کشید. سالبه به انتفاء موضوع است در واقع.

آقای پیشاهنگ: اصلا حقیقت امر هم همین است ارواح بعد از مرگ وارد عالم برزخ می شوند. این را هم یهودیت قبول دارد، هم مسیحیت قبول دارد، هم اسلام قبول دارد و ارواح سرگردان، بینندگان عزیز، ارواح سرگردان پدیده‌ای است که یا در رُمان ها و داستان ها شکل گرفته یا امروز در واقع در میان باورهای عمومی یا باورهای پوپولیستی مردم توسط هالیود تولید شده. فیلم‌های هالیودی را نگاه کنید پُر است از ارواح سرگردان. این یک اتّفاقِ در واقع یک باور هالیودی است، باور دینی نیست. حتّی من فکر می کنم ما در ادیان غیر الهی هم ارواح سرگردان نداریم. آنها در نهایت به تناسخ می آیند و حالا فرض مثال مثلا در بودیسم به شکل یک کِرمی، اسبی، انسان مهاراجه ای یک شخصیت دیگری.

حجت الااسلام شمشیری: بله.

آقای پیشاهنگ: مجدد متولّد می شود یعنی در تناسخ هم روح سرگردان نمی ماند، تکلیفش روشن است. می رود در یک جسم دیگر و مجدداً به دنیا می آید. ارواح سرگردان اساساً در هیچ دینی ما نداریم اِلا در دین هالیود و عرفان حلقه که از هر جایی گرفته است اینجا هم از هالیود اخذ کرده است به نوعی. آقای طاهری فیلم هالیودی زیاد دیده است.

خب من تشکر می کنم آقای شمشیری از پاسخ‌های زیبا و…

حجت الاسلام شمشیری: خواهش می کنم. فقط اگر مختصر بود پاسخ‌ها دیگر مقتضای برنامه

آقای پیشاهنگ: آری. مقتضای برنامه است.

حجت الاسلام شمشیری: به بخشید. من عذر خواهی می کنم.

آقای پیشاهنگ: ان شالله بینندگان عزیز در واقع راضی بوده باشند از این برنامه‌ی ما. در این لحظه ی آخر من از شما دعوت می کنم در خصوص صحبت خانم عمادی و آن چرایی که فرمودند بحث آیات و روایات من می خواهم دعوت بکنم از شما بینندگان عزیز، هفته ی آینده با ما تماس بگیرید در باب روایاتی که ما داریم در خواص آیاتی که در خانه شما می گذارید و همراه خود می کنید ما روایاتی داریم در این خصوص. خواصش و در واقع ویژگی‌ها و منافعی که برای ما دارد در روایات، شما تماس بگیرید برای ما و سایر بینندگان بخوانید. این برنامه وقتش به پایان رسیده است، منتهی حکایت همچنان باقیست. خدا یار و نگهدارتان.

1- يونس‏ 62

[2]– يوسف‏ 84

نوشته های مشابه

14 دیدگاه

 1. سلام
  شبهه اقای وحید از شبهات مهم بود
  من انتظار سعه صدر از اقای شمشیری داشتم نه برخورد متقابل …نباید میگفت رجز خوانی کرد ایشون فقط سوال داشت …و اگر حتی بدتر ازینم صحبتم می کرد شما که عالمید باید صبور باشید و ضمنا قسمت دوم پاسختان بد بود
  برای چی روایت رو زیر سوال بردید روایت کاملا صحیحه و مشابه زیاد داره و در قرآن هم آمده اگر خدا می خواست کافران هدایت می شدند اما مهر بهشون زده …. اما معناش جبر نیست منظور خواست خدا در تاثیر علل و اسباب است …خدا می خواست که شیطان سجده نکند نه اینکه مجبورش کند بلکه کل اتفاقات هستی به خواست خداست …این با اجبار فرق داره …فرقش اینه که خداوند می خواست منافق در ازمایش دستش رو شود …شیطان مومن واصعی نبود از اول …خدا تقدیراتی دارد که بر حسب گام برداشتن در هر مسیر خاص اتفاق می افتد نه اینکه در انتخاب مسیر مجبور کند
  ممنون لطفا به شبهات مهم بدون عصبانیت پاسخ دهید

 2. بنده اینکه به شما میگم خودم عمل کرده ام
  روزی با یک شیطان پرست در تلگراام مناظره داشتم ایشون اولش کل دنیا و بهشت و امامان را به بد و بیراه بسته بود … کم کم با روش آرامش من آرام شد و حتی تشکر کرد و گفت تابحال کسی اینطور قانعش نکرده بود

 3. مجری برنامه با این که نباید زیاد صحبت کنه ولی حرف آخرش جالبه که گفت اقای طاهری فیلم هالیوودی زیاد دیده!!!!

 4. علما همه گفتن روایت جعلیه بعد شما میگی روایت صحیح بود؟؟؟؟؟؟؟؟؟ کمی با دقت بیشتر برنامه رو دنبال کن فاطمه خانم.

 5. فاطمه خانم سلام
  استاد شمشیری به این خاطر گفتن آقا وحید رجز خوانی کرد چون آقا وحید خیلی محکم ادعا کرد عرفان واره حلقه، حق است و با مدرک ثابت می کند!

 6. خانم فاطمه لطفا بفرمایید آنجا که در حدیث آمده گاهی خدا می خواهد و امر نمی کند، مقصود چیست؟

 7. دین را نباید از غیر خدا و پیغمبر و امام گرفت. اگه برویم سراغ این و آن، قطعا بی دین می شویم.

 8. حتی اگه خوشمون هم بیاد نباید دنبال افرادی مثل طاهری برویم. چون بسیاری از گفته هاش برخلاف قرآن و عترته. خدا میگه چه بسا به چیزی تمایل داری که شر تو در آن هست و نمی دانی

 9. لطفا دقت کنند طرفداران گروهک حلقه کیهانی که طاهری کاسبی بزرگی برای خودش راه انداخته بود. صبح یک نوبت و بعد از ظهر دو نوبت کلاس برگزار می شد و هر نوبت حداقل دویست نفر شرکت داشتند یعنی روزی ششصد نفر حداقل! هر نفر پنجاه هزار تومان هم می داد. کی؟ سال 86 ! اکثرا هم به امید درمان دردهایشان آمده بودند!!

 10. جالبه که حلقه ای ها هر وقت می خواهند راه کج خود را راست جا بزنند به سراغ حدیث می روند! آن هم حدیث هایی که سندش ضعیف است!! حالا اگر صد حدیث بیاوری که شیطان از روی تکبر و حسد خدا را نافرمانی کرد و سجده نکرد، اصلا انگار کور و کرند و توجه نمی کنند!!!

 11. خانم عمادی درست میگن. چند سال پیش دفتر مرکزی عرفان حلقه لیوان هایی می داد به اعضا که روی آن نماد حلقه نقش بسته بود! اعضا هم نماد حلقه را به دیوار می زدند و حتی دختر عموی من که هنوزز حلقه ایست عکس طاهری را روی شومینه گذاشته ! ولی میگن نباید آیه قرآن به دیوار نصب کرد! حتی لای قرآن و کتاب دعا مثل مفاتیح را از ترس حمله موجود غیرارگانیک باز نمی کنند ! ولی خودم در کتابی دیدم که نوشته در کتاب بحار 43/39 ذکر شده که پیامبر صل الله نقل می فرماید که کنار نهرهای بهشتی،قصرهایی از در سفید ساخته اند، فرش آن از زعفران و بر اطراف آن خانه ها، آیه الکرسی نوشته شده و آنها از آن علی علیه السلام و زهرا سلام الله است و تحفه خداوند به آن دو بزرگوار.
  خب پس معلوم است طاهری خواسته شاگرداش بجای قرآن، چیزهایی که مربوط به حلقه هست در منزل نگه دارند. ممنون

 12. برایم شده معما که چرا هنوزز بعضی ادعاهای طاهری که از این ور و آن ور جمع آوری کرده و یک آشی درست کرده که مایه دل درد است، طرفداری می کنن!؟ حالا خوبه دیدند طاهری یک آدم مشکل دار و روانی است که حتی نمی تواند عصبانیت خودش را کنترل کند. کسی که چنین شخصیتی دارد که به او الهام نمی شود ! آخه چرا توجه نمی کنید؟؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا