اخبار عرفان حلقه

عرفان نباید کوچه‌بازاری شود

حجت‌الاسلام شمشیری با اشاره به خطر کوچه‌بازاری شدن عرفان به نقد عرقان حلقه پرداخت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حجت‌الاسلام شمشیری، پژوهشگر عرفان حلقه، در هشتمین نشست هم‌اندیشی عرفان‌های کاذب که به همت مؤسسه بهداشت معنوی در اداره کل تبلیغات اسلامی قم برگزار شد، اظهار داشت: برخی از طلبه‌ها زندگی‌نامه برخی از عرفا را در روی منبرها ترویج می‌کنند و آموزه‌های عرفانی جایگزین آموزه‌های دینی می‌شود.

وی با بیان این که عرفان جدای از دین نیست افزود: کوچه‌بازاری شدن عرفان می‌تواند برای جامعه خطرناک باشد؛ محیی الدین که پدر علم عرفان نظری است می‌گوید «اگر باب عمومی کردن عرفان در جامعه باز شود از مدعیان مغرض عرفان، دین دچار خلل خواهد شد و فساد در دین راه پیدا خواهد کرد».

حجت الاسلام شمشیری با بیان این که بسیاری از بزرگان از جمله شهید بهشتی و آیت‌الله مصباح هم مخالف عمومی کردن عرفان در جامعه هستند، ابراز داشت: برخی از کسانی که توصیه به ترویج عرفان هم داشته‌اند آموزه‌های اخلاقی عرفان را توصیه می‌کردند و از آنجایی که فلسفه و عرفان نیاز به مقدمات خاص دارد عمومی کردنش برای جامعه خطرناک است.

وی یکی از اهداف عرفان حلقه را عمومی کردن عرفان کاذب در جامعه دانست و گفت: در عرفان حلقه مقام رَبّ وجود دارد و حرفشان این است که می‌خواهند جای خدا را بگیرند و بر همین اساس محمدعلی طاهری را یک فرد جامع‌الاطراف جلوه می‌دهند و خود او هم بارها گفته است که من در شهوداتی که در سال 57 داشته‌ام به این نتیجه رسیده‌ام که باید با همه از جمله دشمنان به صلح رسید.

کارشناس عرفان های کاذب تصریح کرد: نکته قابل توجه در رابطه با طاهری این است که او که در سال 57 شهوداتی مبنی بر لزوم صلح داشته است در سال 60 به اسلحه‌سازی رو آورده است و دو نوع مسلسل را ساخته است.

وی با بیان این که تدوین علم عرفان نظری نیاز به تسلط بر فلسفه و منطق دارد، خاطرنشان کرد: برهان از لوازم عرفان است و عرفان بدون برهان به انحراف خواهد رفت و امثال محمدعلی طاهری به دلیل نداشتن استاد در عرفان و تسلط نداشتن بر علم فلسفه و منطق دچار آسیب شده‌اند.

نوشته های مشابه

3 دیدگاه

  1. بله حقیقتا درست نیست مباحث عرفانی کوچه بازاری شود، خصوصا این که یک سری خرافات و ادعاهای بی مدرک را به نام عرفان ترویج کنند؛ این دیگر خطرش غیر قابل تصور هست

  2. وقتی طاهری میگه دین و مذهب و پاکی ربطی به عرفان حلقه نداره، یعنی میخواد با این روش کلا عرفان و معنویت و ارتباط با غیب و همه چیز را امری بی اهمیت و همگانی و ناچیز جلوه دهد. متولیان فرهنگی مومن و متعهد کشور باید هوشیار باشند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا