تهدید و برچسب‌زنی؛ روش نخ‌نمای وابستگان محمدعلی طاهری برای هجمه به منتقدان(۲)+جوابیه کارشناسان

بسم الله الرحمن الرحیم

پس از ترور نافرجام آقای تبار و دکتر نام آور و شهادت سرکار خانم دکتر حسینی در آتش سوزی اخیر بدست برخی ایادی تند روی حلقه و تهدیدات متعدد کارشناسان موسسه بهداشت معنوی بار دیگر پژوهشگران حوزه و دانشگاه را در پیامهایی جداگانه وخصوصی و یا در صفحات اجتماعی آنان را عوامل سپاه و بازجو معرفی نمودند و در لیست سیاه خود ثبت و تهدید به مرگ نموده لذا برآن شدیم تا بخشی از عکس العمل های استادان را در این زمینه در این سایت منعکس کنیم:

جوابیه در ادامه مطالعه شود….

 

پس از ترور نافرجام آقای تبار و دکتر نام آور و شهادت سرکار خانم دکتر حسینی در آتش سوزی اخیر بدست برخی ایادی تند روی حلقه و تهدیدات متعدد کارشناسان موسسه بهداشت معنوی بار دیگر پژوهشگران حوزه و دانشگاه را در پیامهایی جداگانه وخصوصی و یا در صفحات اجتماعی آنان را عوامل سپاه و بازجو معرفی نمودند و در لیست سیاه خود ثبت و تهدید به مرگ نموده لذا برآن شدیم تا بخشی از عکس العمل های استادان را در این زمینه در این سایت منعکس کنیم:

حجت الاسلام شریفی دوست: با عرض سلام به همراهان محترم حلقه! عزیزان حلقوی تلاش امثال حقیر این بوده که نارسایی های معرفتی و تهدید های روحی و معنوی که مریدان حلقه را تهدید می کند به شکل دلسوزانه والبته مستدل گوش زد کنیم . نوشته ها و نقد های بنده همگی با رویکردی علمی به نگارش در آمده و چنانچه دیده اید حتی یک مورد  افترا در آن به چشم نمی خورد! انتظار داریم که در جامعه آزاد ما که حتی عرفان حلقه هم توانسته بدون هیچ مانعی رسما تدریس شده و آموزش داده شود شما هم شمار اندک ناقدان دست به قلم را تحمل کنید و به نقد های عالمانه و دلسوزانه ایشان توجه نموده و پاسخ های مستدل و علمی و مستدل تدارک ببینید و یا دست کم از ناسزا گویی و کلمات غیر اخلاقی دست بردارید. ازصمیم قلب دعایتان می کنم و از خداون می خواهم همه ما و شما را در مسیری که پیامبران و امامان معصوم پیموده اند ثابت قدم نگه دارند یادآوری میکنم این گونه موضع گیری اخیر برخی از پیراون تند حلقه را – که اینجانب و برخی دوستان را تهدید به ترور کرده اند- به حساب تمامی اعضای عرفان حلقه نگذاشته و چشم به راه برگشت طرفداران منصف عرفان حلقه و همدلی بیشترشان با منتقدان هستیم. ارادتمند حمزه شریفی

 

 

 

 

حجت الاسلام مظاهری سیف: کسی که لباس نفاق می پوشد و به جنگ اسلام می رود هیچ چیز از او بعید نیست. یک جمله از امام(ره) به ذهنم می رسد که خوب است در پاسخ به این پیام ها اعلام کنید و آن اینکه امام(ره) بعد از اقدامات تروریستی منافقین فرمودند: “بکشید ما را، اسلام و انقلاب با این خون ها تقویت می شود.” بعضی از دوستان ما از داخل و خارج مؤسسه با دیدن این پیام ها دلخور شده اند، چون زحمت کشیده اند و در مقالات، مصاحبه ها و سمینارهای شان عرفان حلقه را نقد کرده اند، اما اسم شان در لیست شهدا نیامده است.

 

 

 

 

 

  حجت الاسلام ناصری راد: آنچه بنده در نقد عرفان حلقه گفته‌ام نقد علمی بوده و در آغاز آن کتاب (ص ۱۱) به پرهیز از احساسات اشاره کرده‌ام و بر مبنای آن، فضای احترام به نقد‌شونده در سراسر کتاب حفظ شده است. کسانی که این کتاب و سایر نوشته‌های این جانب در نقد عرفان حلقه را با دقت بخوانند متوجه این نکته می‌شوند. اینجانب در مقالات یا گفته‌ها نیز رویکرد توهین نداشته‌ام. بی‌شک پاسخ نقد علمی نقد عالمانه است نه توهین و تهدید. تهدید نشانه شکست است و ریشه تهدید‌کننده را می‌خشکاند. متأسفانه مدت‌هاست برخی از پیروان ظاهری یا باطنی عرفان حلقه از سر احساسات و بدون هیچ سندی، رویکرد نقادانه و علمی نویسنده افسون حلقه را جزو فعالیت‌های سپاه 

شمرده و یا تلاش‌های بازجویانه معرفی می‌کنند. این نسبت‌ها و تهدیدها در محکمه‌ای یکطرفه انجام می‌شود و در واقع آنچه خود این اشخاص انجام می‌دهند تلاش بازجویانه و حکم ناعادلانه است.

من از کسانی که پیرو حق هستند دعوت می‌کنم حق و باطل را با احساسات جستجو نکنند. خداوند متعال می‌فرماید: وَ لاتَقْفُ مَا لَیْسَ لَکَ بِهِ عِلْمٌ إِنَّ السَّمْعَ وَالْبَصَرَ وَالْفُؤَادَ کُلُّ أُولَئِکَ کَانَ عَنْهُ مَسْئُولًا (الإسراء: ٣۶؛ چیزى را که بدان علم ندارى پیروى مکن، همانا گوش و چشم و قلب، همه آنها مورد سؤال واقع خواهند شد.) پیروان حلقه یا پیرو قرآن هستند و یا نیستند. اگر پیرو قرآن هستند قرآن میان ما داور باشد و بر اساس آن حکم برانیم که خود این کتاب شریف فرمود: وَمَا اخْتَلَفْتُمْ فِیهِ مِن شَیْءٍ فَحُکْمُهُ إِلَى اللَّهِ (الشوری: ۱۰؛ درباره‌ى هر چه اختلاف کردید، حکمش با خداست،) و اگر پیرو قرآن نیستند خود را پیرو آن معرفی نکنند.

بنده معتقدم اشکال اساسی عرفان حلقه آن است که ریشه و اساس قرآنی ندارد و معتقدم عرفانی که ریشه قرآنی ندارد عرفان اسلامی نیست و معتقدم عرفانی که اسلامی نیست برای مسلمان، شایسته پیروی نیست. آنچه در نوشته‌های اینجانب در نقد عرفان حلقه آمده همین است. اگر پیروان حلقه فکر می‌کنند عرفان حلقه، حق است آن را بر قرآن عرضه کنند و با آن بسنجند و سنجش خود را بر دیگران عرضه کنند و البته از بزرگان عرفان این مرز و بوم غفلت نکنند و به سوی بیگانگان برای تأیید کار خود نروند. دشمنان اسلام چیزی جز نابودی اسلام و مسلمانان را نمی‌خواهند. بی‌شک عرفانی که دولتمردان امریکایی از آن حمایت کنند در مسیر اسلام نخواهد بود. قرآن کریم می‌فرماید:

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تَتَّخِذُوا بِطَانَهً مِّن دُونِکُمْ لَا یَأْلُونَکُمْ خَبَالًا وَدُّوا مَا عَنِتُّمْ قَدْ بَدَتِ الْبَغْضَاءُ مِنْ أَفْوَاهِهِمْ وَمَا تُخْفِی صُدُورُهُمْ أَکْبَرُ قَدْ بَیَّنَّا لَکُمُ الْآیَاتِ إِن کُنتُمْ تَعْقِلُونَ ﴿آل‌عمران: ١١٨؛ اى مؤمنان! بیگانگان را همراز خود مگیرید، چه آنها از هیچ گونه آسیب‌رسانى در حق شما کوتاهى نمى‌کنند. دوست دارند شما در رنج باشید. همانا دشمنى از گفتارشان پیداست، و کینه‌اى که دلشان نهان مى‌دارد بزرگ‌تر است. به راستى ما آیات را براى شما بیان کردیم اگر اندیشه کنید.

نکته دیگر این که به نظر می‌رسد عرفان حلقه تبدیل به طعمه‌ای در دست بیگانگان شده تا به هر صورت که می‌خواهند از آن بهره‌برداری کنند. از این رو به کسانی که خود را به عرفان حلقه منتسب می‌کنند و حرف‌هایی می‌زنند اعتمادی نیست و طبیعی است که این رویکرد عرفانی با آشفتگی پیروان روبرو باشد و هر گونه اشخاصی در میان آن راه یافته باشند. قطعا ادامه چنین وضعتی نابودی این رویکرد موسوم عرفان را تسریع خواهد کرد. تهدیدهای صورت گرفته از طرف برخی اشخاص پیرو این رویکرد در واقع یکی از گامها در مسیر نابودی عرفان حلقه خواهد بود. آنان با دست و پای خود به سوی نابودی می‌روند، وَ لایَحِیقُ الْمَکْرُ السَّیِّئُ إِلَّا بِأَهْلِهِ؛ (فاطر: ۳۴؛ نیرنگ بد جز دامن صاحبش را نگیرد.).

 

حجت الاسلام محمد رضا انهاری: قل هاتوا برهانکم ان کنتم صادقین «اگر راست مى‏گویید، دلیل خود را (بر این موضوع) بیاورید!». تلاش بنده در این روشنگری ها و مقالات علمی این بود که تناقضات عرفان حلقه مشخص بشود به بحمدالله نتایج مثبتی هم گرفتیم و محققین بسیاری از فضلای حوزه دین و اندیشمندان علوم بشری چه در داخل و چه در خارج با انواع سلیقه ها وارد عرصه واکاوی این جریان شده و انتقادات مستحکمی را به بدنه ی ضعیف و غیر علمی این جریان وارد نموده اند و  ولیکن نه تنها جواب اندیشه ها را نگرفتیم بلکه به تیغ شمشیر هم تهدید شدیم که خود نشان می دهد که ظاهرا عزیزان حلقوی از بیان منطقی برخوردار نیستند و در این صورت است که به زور متوسل شده اند امیدوارم که عزیزان حلقه به سمت علم و منطق و بیان عقلانی رو بیاورند و از احساسات و تخیلات خود خارج شوند و پاسخ منتقدین را بدهند و یا منصفانه دست از تکبر و تعصبات بی جا بردارند و راه سعادت را پیش گرفته انتقاد را به جان بخرند، اما در خصوص تهدیدات اخیر از خداوند خواستارم که شهادت را روزی ما کند که بی صبرانه منتظر آن هستیم و امیدوارم پس از خدمت مفید به اسلام در دوران جوانی به این توفیق نایل شوم و به نوعی نام خود را “مدافع حریم اهل بیت علیهم السلام” ثبت نمایم. ان شاالله

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.